23.09.2023

Zopár rád k fotografovaniu nehnuteľnosti

Správne nafotená nehnuteľnosť je jednou z dôležitých podmienok jej úspešného predaja. Preto by sme si mali prejsť niektoré zásady, aby sme sa vedeli vyvarovať tých najbežnejších chýb pri absolvovaní tejto činnosti.

Ťažká práca so svetlom

Fotografovanie interiérov je skutočne do značnej miery zložité. Prečo? Nuž najmä kvôli svetlu, ktoré nám môže narobiť poriadnu šarapatu. V interiéroch totiž zvyčajne nemáme k dispozícií ideálne svetlo, lepšie povedané, často býva naozaj hrozné. Ak ste profesionálny fotograf, táto prekážka pre vás nebude ničím neprekonateľným, ale pre bežných ľudí, ktorí chcú napríklad na internet zavesiť fotografie svojho bytu, to môže znamenať prekážku. Svetlo dopadajúce z okien vie fotografie poriadne poblázniť. Bežnou chybou v tomto prípade je, keď sa snažíte odfotiť celú miestnosť otočenú objektívom k oknu. Potom to spôsobí efekt „svetla na konci tunela“, keď je izba pred vami tmavá a vidieť iba výrazné svetlo z okna a to rozhodne nie je dobré pre predaj.

Vyriešiť to môžeme buď ručným nastavením expozície, väčšina z nás však vie na digitálnom fotoaparáte používať zväčša len automatiku. V takomto prípade buď odfoťte časť izby bez okna, prípadne s kúskom okna, ale lepším nápadom je jemne stlačiť spúšť s fotoaparátom namiereným na časť miestnosti bez okna, následne objektív otočíme na celú miestnosť aj s oknom a spúšť stlačíme úplne. Tak by sme mali eliminovať riziko tmavej miestnosti. Riešením je tiež využiť umelé svetlo spolu zo zastrením okna s použitím blesku, ale to by nemuselo vyzerať príliš vhodne. Prirodzene, rozumné je využiť aj služieb programov na úpravu fotografií, ako napríklad slávny Photoshop. V ňom vieme napríklad vyvážiť práve aj príliš silné denné svetlo z okien, prípadne vytvoriť rovnováhu medzi farbami.

Magická hodinka

Pokiaľ ide o fotenie exteriérov, mali by ste využiť istý moment, ktorému medzi fotografmi „prischol“ zaujímavý a priam až čarovný prívlastok: magická hodinka. Ide o obdobie dňa približne desať až dvadsať minút po západe slnka. Nejde teda o hodinu v pravom zmysle slova, ale doslova len o pár minút. Nemali by sme ich teda premrhať. V tomto čase totiž skutočne všetko vyzerá magicky a to aj vaša nehnuteľnosť. Svet dostáva úžasný, no zároveň prirodzený nádych plný farebných kontrastov, ktoré vyzerajú dobre nielen v skutočnosti, ale na vašej fotografii. Treba samozrejme urobiť celú sériu fotografií, aby sa vám podarilo vybrať tú naj, ale zároveň môžete krásne odsledovať celú tú meniacu sa hru svetiel a tieňov. Tiež majú takéto fotografie aj pozitívny efekt na prípadných záujemcov o vašu nehnuteľnosť. Vyžaruje z nich totiž kúzlo domova.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.