23.09.2023

Zmizne z centra Trenčína nepekná jama?

Hoci je Trenčín veľmi pekné mesto, jeho centrum má jednu chybičku krásy: je ňou veľká jama, ktorá sa nachádza pred bývalým Domom armády. Na tomto mieste sa však pôvodne mala nachádzať obchodná galéria a podzemné garáže. Ako to na tomto mieste vyzerá v súčasnosti a čo nepeknú jamu čaká v najbližšej dobe? 

Kde sa vzala jama?

Približne v septembri roku 2008 začala bratislavská spoločnosť Tatra Real pred budovou bývalého Domu armády na Jaselskej a Hviezdoslavovej ulici neďaleko historického centra krajského mesta Trenčín stavať obchodnú galériu s názvom Extrovertum, ktorej súčasťou mali byť aj podzemné garáže. Na konci roku však pri výkopových prácach narazila na zvyšky stredovekého opevnenia, ktoré rozbehnuté práce zastavili.

Pôvodne malo ísť o projekt s investíciami, ktoré mali presiahnuť 3,5 milióna eur. Dokončený mal byť približne za rok, čiže už v roku 2009. Keďže však Ministerstvo kultúry nález vyhlásilo za národnú kultúrnu pamiatku, nebolo možné na tomto mieste pokračovať v stavbe. A tak v Trenčíne zrazu vznikla obrovská jama, ktorá toto mesto špatí už niekoľko rokov.

Aké malo byť Extrovertum?

Pristavme sa však pri tom, ako vlastne spomínaná obchodná galéria mala vyzerať a čo mala svojim zákazníkom ponúknuť. Malo ísť o dvojpodlažný objekt obdĺžnikového tvaru, ktorý mal byť kompletne presklený. Priestor na prenájom mal dosiahnuť 1250 metrov štvorcových, čo malo pokryť nadštandardnú obchodnú plochu, na ktorej sa mali nachádzať obchody ponúkajúce tovar úspešných medzinárodných značiek. Okrem toho malo byť v podzemných priestoroch obchodnej galérie miesto pre 140 áut.

Projekt bol zaujímavý najmä z hľadiska jeho architektúry, ktorá vďaka svojej transparentnosti mala svojím spôsobom zmazávať hranice medzi exteriérom a interiérom. To mohlo byť hlavne vzhľadom na tesnú blízkosť nepeknej budovy Domu armády zaujímavým oživením tejto časti mesta. Väčšine Trenčanov sa však projekt nepozdával. „Nemyslím si, že sa sem také niečo hodilo. Zbytočne by sa len zaplnil priestor ďalším obchodným centrom a podľa mňa by to tu potom bolo príliš preplnené,“ myslí si Tomáš Kostolný bývajúci neďaleko plánovaného miesta výstavby obchodného centra. Súhlasí s ním aj Ondrej Panák z trenčianskej štvrte Sihoť. „Ja osobne som veľmi rád, že sa tu nakoniec nič také stavať nebude. Videl som, ako to centrum malo vyzerať a vôbec sa sem nehodilo, keďže je to len kúsok od historického centra. Len dúfam, že sa táto jama už naozaj čoskoro aspoň zasype, keď už nič iné,“

A čo teraz?

Nakoniec sa však zdá, že Trenčín síce nebude mať novú obchodnú galériu, ale spred Domu armády našťastie zmizne aj nepekná oplotená jama. Mesto Trenčín, respektíve miestny stavebný úrad totiž prednedávnom spoločnosti Tatra Real zrušil stavebné povolenie. Ak sa investor v príslušnej lehote voči tomuto rozhodnutiu neodvolá, bude po dvoch rokoch konečne možné jamu zasypať. Obe strany však spolu vedú súdny spor, v ktorom okrem iného spoločnosť Tatra Real od mesta žiada odškodné vo výške dvoch miliónov eur. Samospráva sa zasa prostredníctvom exekútora chystá od investora vymáhať 200 tisíc eur za užívanie miestnych komunikácií. Dôležité však v celej kauze bude, aby na tieto spory už tradične nedoplatil bežný občan a obyvateľ tohto krásneho mesta.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.