28.04.2024

Zastaví nový zákon čierne stavby?

Podľa niektorých odborníkov sa naše malé Slovensko čiernymi stavbami, čiže stavbami zrealizovanými bez stavebného povolanie len tak hemží. Vymožiteľnosť práva a ukladanie sankcií totiž ani zďaleka nie je postačujúce, aby tento problém odstránili. Nový stavebný zákon má však ambíciu ho vyriešiť.

Takmer štyridsaťročný

Súčasný stavebný zákon sa môže pochváliť skutočne úctyhodným vekom. Ide totiž o Zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku, čiže ako aj samotný názov napovedá, v súčasnosti má takmer štyridsať rokov. Je teda pozoruhodné, že sme si s ním vlastne až doteraz vystačili. A to aj v prípade čiernych stavieb. Ak doň nahliadneme, zistíme, že sankcie za ne sú v zákone stále uvádzané v slovenských korunách. Najvyššou pokutou je pritom suma vo výške piatich miliónov slovenských korún, čo znamená približne 166 tisíc eur. Na tú má stavebník „nárok“ vtedy, ak bez stavebného povolenia uskutočňuje stavbu v chránenom území alebo v ochrannom pásme či na pozemku, ktorý nie je určený na zastavanie, najmä na poľnohospodárskom alebo lesnom pozemku.

Ak si nesplníte ohlasovaciu povinnosť v prípade jednoduchej stavby alebo stavebných úprav, môžete dostať pokutu do výšky 10 tisíc slovenských korún, čiže ide asi o 333 eur. Viac ako dvojnásobok, čiže približne 833 eur vám hrozí, ak sa podujmete zrealizovať zmenu stavby bez stavebného povolenia. Nuž ak si postavíte celú stavbu bez stavebného povolenia, tu je už pokuta naozaj „mastná“ a to jeden milión niekdajších slovenských korún, čiže asi 33 tisíc eur.

Minulá vláda chcela nový zákon

Predchádzajúca vláda Ivety Radičovej ešte v roku 2011 pripravila nový stavebný zákon, ktorý mal byť podstatne prísnejší, ako ten terajší. Ak by totiž stavebník uskutočňoval stavbu alebo jej zmenu bez alebo v rozpore so stavebným povolením, prípadne by nerešpektoval rozhodnutie o okamžitom zastavení stavby, mohla mu byť uložená pokuta v rozmedzí tisíc až 40 tisíc eur. Malo sa to týkať aj prípadov, v ktorých by bola užívaná stavba bez kolaudačného rozhodnutia. Maximálnou výškou pokuty však mala byť suma 170 tisíc eur. Tú by stavebník mohol dostať vtedy, ak by staval v chránenom území alebo v ochrannom pásme bez povolenia. Novela stavebného zákona však nakoniec v parlamente neprešla a tak stále máme stavebný zákon, ktorý už tak celkom nezodpovedá súčasnej situácií.

Skúsime to ešte raz?

V najbližších dňoch by však mal byť hotový návrh nového stavebného zákona, tentokrát ale samozrejme z dielne vlády Róberta Fica. Podľa mediálnych vyhlásení by mal byť podstatne prísnejší, pokiaľ ide o čierne stavby. To znamená, že finančné sankcie za ich realizáciu by mali mať väčší odstrašujúcejší efekt. Zákon by však mal byť striktnejší takisto v prípade ostránenie čiernych stavieb, čo znamená, že by tento proces mal byť legislatívne a tiež v praxi omnoho funkčnejší a nemilosrdnejší. Jednoducho povedané: nový stavebný zákon by mal zabezpečiť, aby sa už realizácia čiernej stavby jej staviteľovi, nech už je to ktokoľvek, skrátka vôbec nevyplatila.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.