26.04.2024

Za komerčnými pozemkami v Bratislave

Vzhľadom na prakticky nepredvídateľný vývoj cien nehnuteľností bude zaiste zaujímavé sa pozrieť na to, ako tieto skutočnosti reflektovali ceny pozemkov určených na komerčnú výstavbu. Ako sú teda na tom bratislavské pozemky?

Pozemky a ceny

Hneď na začiatku treba povedať, že ceny pozemkov nekopírujú úplne presne vývoj cien domov či bytov na realitnom trhu. Pozemky sú totiž trochu iná kategória a správajú sa mierne odlišne. Vo väčšej miere tu totiž o cenách rozhoduje lukratívnosť lokality a jej vybavenosť. Ceny pozemkov tak nekolísajú tak „bláznivo“, ako sme toho boli svedkom v segmente predaja domov či bytov. Do hry tu viac vo väčšej miere vstupuje akási logika, ktorá súvisí najmä s pripravenosťou pozemku na komerčnú výstavbu a samozrejme aj s jeho dopravnou dostupnosťou, čiže napríklad s napojením na diaľnicu. Ak si to teda zhrnieme, za ceny pozemkov sú zodpovedné tieto tri faktory: celkový dopyt po pozemkoch v danej lokalite, samotná lokalita a nakoniec vybavenosť a infraštruktúra.

Staré alebo Nové Mesto?

Bratislavské Staré Mesto je síce veľmi lukratívna časť, ale na druhú stranu sa v nej nedá rátať s nejakou rozsiahlou komerčnou výstavbou vzhľadom na hustú zastavanosť lokality historickou zástavbou. Pri pátraní po komerčných pozemkoch v tejto časti človek toho príliš veľa nenájde. Ale za všetko hovorí napríklad pozemok s rozlohou 604 metrov štvorcových v lokalite Horský park, ktorého cena je 430 tisíc eur. Vzhľadom na nie až tak veľmi veľkú rozlohu a danú lokalitu nejde o typicky komerčný pozemok, ale v každom prípade je určený aj na výstavbu penziónu, reštaurácie, ale aj rodinného domu.

Pozrime sa však ešte na jeden pozemok, tento krát priamo určený aj podľa územného plánu na výstavbu budov občianskej vybavenosti, čiže napríklad sklady alebo menšiu výrobnú prevádzku. Nachádza sa tu elektrina aj studňa, ale vzhľadom na rozlohu 400 metrov štvorcových a približnú šírku len 15 metrov je cena taká, aká je: 30 tisíc eur. V každom prípade, pokiaľ ide o Staré Mesto, je to s celkovým množstvom pozemkov určených na komerčnú výstavbu horšie, ako v iných bratislavských lokalitách. A teda aj s cenami.

Presuňme sa teraz o niečo ďalej, do bratislavského okresu s číslom III., konkrétne do Nového Mesta na Elektrárenskú ulicu. Na nej sa okrem iného nachádza pozemok podľa vyjadrenia realitnej kancelárie vhodný na výstavbu firemného sídla, distribučného centra, skladového areálu, malej výroby, autoservisu a podobne. Jeho rozloha je 1600 metrov štvorcových a pravdu povediac, nič podstatné mu nechýba. Zaujímavá je aj jeho cena: 474 tisíc eur. Ak si to porovnáme s vyššie spomínaným pozemkom v Horskom parku, rozdiel je naozaj citeľný. Dôvod porovnateľnej ceny, ale neporovnateľných rozmerov, je prirodzene určený lokalitou a podstatne vyššou ponukou komerčných pozemkov.

Koľko stojí meter štvorcový?

Zaujímavé bude aj pozrieť sa na priemerné ceny tohto typu pozemkov za meter štvorcový v spomínaných lokalitách okresu Bratislava III., čiže Nové Mesto, Vajnory alebo Rača. Ide o približne 165 eur za meter štvorcový. Pokiaľ ide o Bratislavu II., teda Ružinov, Vrakuňu či Podunajské Biskupice, priemerná cena za meter štvorcový sa pohybuje na úrovni zhruba 268 eur.

Devín, Devínska Nová Ves, Dúbravka, Karlova Ves a Záhorská Bystrica, ktoré patria do okresu Bratislava IV., sa môžu pochváliť priemernými cenami pozemkov na komerčné využitie za jeden meter štvorcový približne 155 eur. Nakoniec sa pozrieme do bratislavských častí patriacich do okresu Bratislava V., čiže Petržalky, Rusoviec a Jaroviec. Tam sa priemerná cena za jeden meter štvorcový nachádza zhruba na 300 eurách.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.