11.10.2024

Vyjednať lepšie úroky? Prečo nie?

Jedna z vecí, o ktorú sa pri hypotekárnom úvere zaujímame najviac, je úroková sadzba. Nedá sa tomu samozrejme čudovať, nakoľko práve úroky rozhodujú o tom, koľko v konečnom dôsledku zaplatíme a preplatíme. Lenže jedna informácia bude pre vás možno nová: úrokovú sadzbu si v banke môžete vyjednať.

Kedy sa to dá?

Podľa novely zákona o bankách, ktoré už platí niekoľko rokov, sú v prípade hypotekárneho úveru dva mesiace pred skončením pevnej úrokovej sadzby banky povinné svojich klientov upozorniť na zmenu úrokovej sadzby. Čo to pre nich vlastne znamená? Nuž minimálne ide o dostatočne veľký priestor na manévrovanie pre klienta a to v zmysle dosiahnutia lepších podmienok splácania svojej hypotéky.

Poďme však pekne poporiadku. Na začiatok treba povedať, že v súčasnosti je možné vyjednať si lepšie podmienky takmer s každou súkromnou spoločnosťou, s ktorou máte určitý platobný vzťah. Vezmime si napríklad telefónnych operátorov. Dnes je už bežným zvykom, že keď sa niektorému z ich zákazníkov po skončení viazanosti nepáči cena ponúkaných služieb, rozhoduje sa medzi dvomi alternatívami: buď z danej spoločnosti odíde do druhej, ktorá mu ponúka lepšie ceny a služby, alebo sa začne „vyhrážať“, že odíde, pokiaľ mu lepšie ceny jeho operátor nedá. A funguje to. Obvykle sa zákazníkovi ozve takzvané retenčné oddelenie, ktoré situáciu zachraňuje v tom zmysle, aby spoločnosť o zákazníka neprišla.

Banky sú na tom podobne. Každý klient je pre nich cenný, nehovoriac o tých, ktorí majú zriadený hypotekárny úver. Rozhodne nie je vhodné o svojich zákazníkov prichádzať kvôli vlastnej nepružnosti a to si banky veľmi zreteľne uvedomujú. Preto aj v tomto prípade platí, že pokiaľ zákazník naznačí, že má záujem využiť službu konkurencie, nižšia úroková sadzba sa s veľkou pravdepodobnosťou zrazu nájde.

Neberte vyjadrenie banky ako rozsudok

Hoci už na aj Slovensku nájdeme veľa ľudí, ktorí si lepšie podmienky v banke chcú vyjednať a aj sa im to podarí, väčšina z nás vezme rozhodnutie banky o úrokovej sadzbe ako nemenný fakt a neurobí s tým nič. Je to pritom veľká škoda, pretože dnes nie je nič ťažké na tom, keď si chcete úver preniesť do inej banky. Často tým dosiahnete veľa: zníži sa vám úroková sadzba, čím sa vám následne zníži obdobie splácania a vy tým pádom preplatíte menej, ako v banke pôvodnej. A o to predsa ide, no nie? A ak si aj úver prenášať nechcete, nechajte si vo viacerých bankách vypracovať cenové návrhy pri prípadnom prenose a potom ich predložte vlastnej banke, ktorá takto bude nútená zareagovať.

Kedy sa úver preniesť oplatí a kedy nie?

V každom prípade si však treba dobre prepočítať, či sa vám hypotekárny úver prenášať do inej banky vlastne vôbec oplatí. Aby táto zmena bola naozaj rentabilná, nemal by byť rozdiel v úrokovej sadzbe príliš malý. Podľa odborníkov by malo ísť aspoň o pol percenta, no aj to iba v prípade, že vám na jeho splatenie zostáva ešte veľa rokov. Nerobte to ani v prípade, že sa váš úver pomaly blíži ku koncu, nakoľko by sa vám to vzhľadom na zaplatenie rôznych administratívnych poplatkov spojených s prenosom takisto neoplatilo. Nuž a tí z vás, ktorí čerpajú hypotekárny úver s príspevkom pre mladých, na prenos radšej tiež zabudnite, nakoľko by ste štátny príspevok museli vrátiť.

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.