28.03.2024

Vieme, ako sa brániť pred realitnými podvodníkmi!

Kde sú peniaze, tam sú aj podvodníci. Ani realitná oblasť nie je žiadnou výnimkou. Točia sa tu totiž až príliš veľké peniaze, ktoré sú jednoducho až priveľmi lákavým „artiklom“. Hoci sa nedá nájsť univerzálny recept na obranu pred všetkými realitnými podvodníkmi, je potrebné urobiť maximum, aby sme nakoniec nezostali nielen bez peňazí, ale aj bez nehnuteľnosti.

Podvod je (takmer) všade

Podľa niektorých ľudí je to spôsobené dobou: klamstvá a podvodníci číhajú v našej bezprostrednej blízkosti a pri našom čo i len najmenšom zaváhaní nás bez mihnutia oka okradnú. Podvodníci tu však boli odjakživa, snáď odvtedy, odkedy na scénu dejín prišlo uvedomovanie si vlastníctva a najmä vynález Féničanov, čiže peniaze. Vždy sme tu mali ľudí, ktorí sa chceli obohatiť na úkor druhých. Čo sa možno zmenilo, je ich vynaliezavosť, nachádzajú stále nové a nové metódy a „zlepšováky“ svojho remesla.

Takí sú aj bytoví podvodníci. Fungovať môžu napríklad takto: istý dôveryhodný pán si prenajme pekný byt, najlepšie od majiteľa, ktorý je dlhodobo v zahraničí. Niekoľko mesiacov v tomto byte býva a všetko sa zdá byť v najlepšom poriadku. Za prenájom pravidelne platí a majiteľ tedy nemá najmenší dôvod pochybovať o jeho dôveryhodnosti. Tá sa však „naštrbí“, keď sa po nejakom čase vráti do svojho bytu a nájde tam úplne cudzích ľudí, ktorí tvrdia, že práve oni sú jeho majiteľmi. Napokon, kúpili ho od toho milého pána, ktorí tu býval. Lenže ten milý pán predal niečo, čo nebolo jeho a to na základe falošných dokladov.

Ako sa brániť?

Bežný človek podvodníka len tak ľahko neodhalí, veď dokonca aj samotné policajné orgány s tým majú veľký problém. Podvodníci totiž väčšinou nie sú žiadne mafiánske typy so zbraňou pod kabátom. Navonok pôsobia veľmi seriózne a dôveryhodne a práve preto im naletí tak veľa ľudí. Brániť sa však môžeme a to takto. Aby ste pri kúpe bytu či domu neprišli o peniaze, kúpno-predajnú zmluvu by ste si mali nechať vyhotoviť vo forme notárskej zápisnice. V čom je rozdiel? Nuž v tom, že totožnosť predávajúceho aj kupujúceho overí notár, ktorý tak nad transakciou v tomto ohľade preberá zodpovednosť. Pokiaľ by teda došlo k vyššie spomínanému podvodu, daný notár je vám povinný zaplatiť celú sumu, o ktorú vás podvodník pripravil. Vyhotovením zápisnice totiž ručí za pravosť totožnosti predstaviteľov oboch strán.

Tento jednoduchý úkon vám môže byť skutočne neuveriteľne nápomocný. Určite je neporovnateľne výhodnejšie a rozumnejšie investovať doňho pár stoviek Eur, ako byť nakoniec pripravený o svoje celoživotné úspory a zostať bez strechy nad hlavou. A hoci sa môžu vyšetrovacie orgány snažiť, ako chcú, odhaliť realitných podvodníkov sa im väčšinou nepodarí. Preto sa musíme spoliehať najmä sami na seba.

 

Autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.