01.07.2022

V Ružinove vyrastie polyfunkčný objekt plný stromov

Sú rôzne polyfunkčné objekty. Napríklad také, ktoré v prvom rade myslia na funkčnosť a dizajn stavajú trochu bokom. Sú však aj také, ktoré dbajú aj na dizajn, aj na účelnosť a tiež na spojenie s prírodou. Takým by mohol byť aj polyfunkčný objekt, na ktorý sa pozrieme v tomto článku.

Zdroj: www.enviroportal.sk

Bežná polyfunkcia?

Projekt by mal vyrásť v bratislavskej mestskej časti Ružinov v priestore ohraničenom ulicami Gagarinova, Mierová a Hraničná. Ide o polyfunkčný objekt, ktorý do hlavného mesta prinesie 86 bytových jednotiek, prvky občianskej vybavenosti navyše s dobrou dostupnosťou do centra mesta. Podľa vyjadrenia investora v predloženom zámere, ktorým sú akciové spoločnosti Greefin Group a Treenium Inverso, projekt prináša do územia nový funkcionalistický architektonický koncept, ktorý reaguje na najnovšie trendy a stupňujúce sa nároky na kvalitu a komfort bývania.

Slovenská novinka

Ako sme už spomínali, ide tu o vybudovanie polyfunkčného objektu s bytovými jednotkami, fitness a prenajímateľnými priestormi a parkovacími stojiskami. Na to by nebolo nič až tak zaujímavé, ak by sa projekt nevyznačoval novými architektonickými prvkami začlenenia zelene do objektu bývania. Ide totiž o takzvaný „zelený domov“. „Projekt prináša do územia novú víziu zeleného bývania, súčasťou stavby budú vertikálne umiestnené vysunuté záhrady – každý balkón bude obsahovať vlastný živý strom a fasádu lemovanú neopadavou zeleňou. Navrhovaná stavba rešpektuje najnovšie svetové trendy v architektonickom riešení, ako aj stupňujúce sa nároky na kvalitu a komfort bývania,“ uvádza sa v zámere.

Architektonický koncept tohto druhu je na Slovensku nový. Inšpiráciu našiel v projekte Bosco Verticale realizovanom v talianskom Miláne zasadeným do pôvodnej architektúry metropoly regiónu Lombardie. Tu však išlo o výstavbu dvoch veží – jednej s výškou 111 a druhej so 76 metrami. Fascinujúce na tomto projekte pritom je, že v sebe ukrýva až okolo 900 stromov. Jeho architekti zaň získali viacero prestížnych ocenení.

Aj so zelenými strechami

Stavba bude obsahovať aj zelené strechy na úrovni tretieho a tiež na úrovni devätnásteho nadzemného podlažia. Tu sa bude nachádzať zelená pochôdzna terasa s oddychovou zónou využiteľnou ako priestor na grilovanie či detské ihrisko a vodnými prvkami. Zelené strechy budú obsahovať trávniky a stálozelené, neopadavé dreviny. Ako vysvetľuje investor, cieľom tohto projektu za približne 140 miliónov Eur je okrem iného aj zatraktívnenia danej lokality pre širšie vrstvy obyvateľstva.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.