23.06.2024

V Poprade pribudne bytový dom Ursus

Poprad je krásne mesto a takisto brána do našich nádherných Vysokých Tatier. Ako však mnoho slovenských miest, aj Poprad má problém s nedostatkom kvalitných bytov. Vyriešiť by ho svojím projektom chcela istá spoločnosť, ktorá sa rozhodla v tomto meste vybudovať nový bytový dom. Ten by do Popradu mal priniesť takmer stovku nových bytov.

Zdroj: www.enviroportal.sk

Potrebuje Poprad byty?

Spoločnosť Ursus-Bau s.r.o. si myslí, že áno. V tomto prípade jej treba dať za pravdu a to sa netýka len Popradu, ale väčšiny slovenských miest. Dopyt po bytoch totiž v súčasnej dobe niekde dokonca prevyšuje ich ponuku. Preto je len logické, že o výstavbu nových bytových domov je medzi investormi záujem. Stačí sa len pozrieť na to, ako sa v priebehu rokov menia priority developerov – mnoho projektov, v ktorých malo byť pôvodne viac miesta určeného pre administratívne priestory, napokon skončili s prevažujúcou funkciou bývania.

Vráťme sa ale do Popradu, ktorý takisto nie je výnimkou, pokiaľ ide o nedostatok kvalitných bytov. To je jeden z dôvodov, prečo sa vyššie spomínaný spoločnosť rozhodla zrealizovať výstavbu nového bytového domu. Ten by mal vyrásť na sídlisku Západ, neďaleko súkromnej školy a miestnych garáží. Pôjde o samostatne stojacu stavbu s ôsmymi nadzemnými a jedným podzemným podlažím. Malo by sa v ňom nachádzať deväťdesiat bytov, z čoho 37 bude dvojizbových, 48 trojizbových a päť sa bude vyznačovať štyrmi izbami. K tomu bude samozrejme prislúchať celkovo 131 parkovacích miest. Dodajme ešte, že nový bytový dom ponesie meno Ursus a predbežne by jeho výstavba investora mala vyjsť na 7,65 milióna Eur.

Nezrealizovaný projekt

V Poprade mal pred nejakým časom vyrásť aj ďalší rezidenčný projekt. Prvý z desiatich bytových domov v rámci projektu Nový Poprad, za ktorým stojí bratislavská spoločnosť Trenzona Invest, s.r.o., mal stáť už na konci roku 2011. Ako však všetci Popradčania vedia, nestalo sa tak, hoci základný kameň bol „pokrstený“ ešte v septembri roku 2010. Obytný súbor Nový Poprad mal vzniknúť neďaleko popradského sídliska Juh. To malo byť pre investora nemalou výhodou, nakoľko sa nové sídlisko mohlo napojiť na už jestvujúcu infraštruktúru. Nová výstavba tak mohla byť aj určitým hnacím motorom pre revitalizáciu tohto staršieho sídliska. Napokon, v jeho blízkosti na rozlohe 37 tisíc metrov štvorcových malo vyrásť celkovo až desať bytových domov s viac ako 260 bytmi.

Výstavba sa mala realizovať v šiestich etapách. Počas nej sa objekty mali postupne znižovať, pretože mali postupovať od sedempodlažných až po trojpodlažné. V ich blízkosti sa totiž predbežne počítalo aj s výstavbou rodinných domov, takže nižšie bytové domy v takomto prípade pôsobili bezpochyby vizuálne lepšie, ako bytovky vysoké. Z tohto projektu však nakoniec nič nebolo, jednoducho sa nezrealizoval.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.