26.04.2024

Starší dom ako dobrá kúpa?

Hoci sa na stránkach nášho magazínu zaoberáme väčšinou novými projektami, realitný trh ani zďaleka nie je len o nich. Nachádzajú sa v ňom totiž prevažne staršie nehnuteľnosti, medzi ktorými sú samozrejme aj staršie domy. A o tom, čo vlastne kúpa takejto nehnuteľnosti znamená, si povieme práve teraz.

Nekupujte mačku vo vreci

Dôvodov na kúpu staršieho domu môže byť naozaj dosť. Tak napríklad na kúpu nového domu nemáte potrebné financie, nemáte čas zaoberať sa stavaním domu, môže ísť o skutočne výhodnú kúpu za výhodnú cenu vo výhodnej lokalite a tak ďalej. Každý jeden z kupujúcich má v tomto prípade ten svoj dôvod, prečo využil takúto možnosť, akých sa na realitnom trhu ponúka každý deň viac ako dosť. Lenže nie je dom ako dom a v tomto prípade to platí skutočne dvojnásobne. So starším domom totiž možno kúpite, obrazne povedané, aj veľké vrece s tučnou čiernou mačkou, ktorá na vás bude prskať a snažiť sa vás podriapať. Na mysli máme fakt, aby ste pri kúpe takejto nehnuteľnosti boli viac ako obozretní a dobre si premysleli, či do toho naozaj chcete ísť. Je to totiž podobné ako s kúpou staršieho auta. Na pohľad môže vyzerať krásne, ale až možno druhou alebo treťou jazdou v ňom zistíte, že vám nefungujú brzdy alebo že ktovie prečo akosi záhadne uniká olej. Lenže na druhú stranu, staršie auto nestojí niekoľko desiatok tisíce eur ako starší dom.

Pri kúpe takéhoto domu si teda v každom prípade od predávajúceho vypýtajte všetky plány domu, čiže projektovú dokumentáciu, aby ste v prípade nutných rekonštrukčných prác vedeli presne, kde sa čo nachádza. Pokiaľ predávajúci už nejakú rekonštrukciu realizoval, vypýtajte si od neho všetku dostupnú dokumentáciu, ktorá tieto práce zahŕňala. Je totiž potrebné, aby ste vedeli, kde sa aká zmena oproti pôvodnej stavbe vykonala a ako sa v súčasnosti rekonštruovaná nehnuteľnosť líši od tej pôvodnej.

Koľko chcete investovať?

Ešte predtým, ako takýto dom definitívne kúpite, mali by ste si zavolať na vykonanie odborného posudku profesionála, ktorý vám povie, či vôbec tento dom kupovať a kde by ste mali realizovať prípadnú rekonštrukciu. V prvom rade je nutné sledovať prípadné praskliny a trhliny v stenách a murive, či nejde o tak vážny problém, ktorý by mohol narušiť samotnú statiku domu. Zároveň je potrebné vysledovať kvalitu izolácie, elektrické a tepelné rozvody, kanalizáciu, strechu, krovy a tak ďalej. Jednoducho treba skontrolovať všetko, aby ste vedeli, či rekonštrukčné práce nakoniec nenadobudnú takých rozmerov, že by bolo lacnejšie kúpiť novostavbu.

Odborník vám teda pomôže uvedomiť si, koľko bude potrebné v rámci nutných opráv preinvestovať. Vypracuje vám kalkuláciu finančných nákladov a plán rekonštrukčných prác. Je rovnako nutné stanoviť si harmonogram jednotlivých opravných činností, aby ste nemuseli tú istú vec robiť dvakrát, čo môže nastať napríklad v prípade, že najprv vystierkujete a vymaľujete steny a potom zistíte, že sú v nich chybné elektrické rozvody a bude nutné búrať. V prvom rade bude potrebné vykonať tie najdôležitejšie opravy, ktoré jednoducho nemôžu počkať, ako je napríklad zabezpečenie statiky, výmena vadnej strešnej krytiny alebo oprava hydroizolácie.

Takže aký je záver? Starší dom kúpte len v prípade, že jeho oprava rapídne nezvýši cenu, za ktorú ste ho kúpili. Odhliadnuc od financií, rekonštrukcia staršieho domu môže byť tiež technicky zložitejšie než samotná výstavba nového domu a preto si pred samotnou kúpou dokonale preverte jeho stav.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.