09.12.2023

Špekulatívna výstavba priemyselných objektov

Špekulatívna výstavba môže pre developerov a investorov predstavovať určité riziko v podobe ťažkostí s následným prenájmom postavených objektov, či už ide o logistické centrá, sklady alebo priestory vhodné na výrobu. Toto riziko bolo v posledných rokoch ešte podstatne vyššie a to najmä kvôli hospodárskej kríze, z ktorej vyplývala opatrnosť v prenajímaní takýchto objektov. Lenže ako sa zdá, kríza v realitnom segmente je už na ústupe, čo sa týka aj zvýšenia objemu prenájmov priemyselných a logistických priestorov. No ako je na tom samotná špekulatívna výstavba?

Ako to bolo?

Pokiaľ ide o špekulatívnu výstavbu, predošlé roky od začiatku krízy približne až do jari minulého roku naozaj neboli príliš šťastným obdobím. Od roku 2009 sa totiž prvá špekulatívna stavba postavila až v poslednom kvartáli 2011. Na mysli máme lokalitu Malacky a plochu na prenájom, ktorá sa rozprestiera na 14 tisíc metrov štvorcových. Ale nepredbiehajme.

Miera neobsadenosti priemyselných objektov je v skutočnosti naozaj veľmi nízka, len okolo troch percent, ba podľa istých údajov by malo ísť len o dve až 1,5 percenta, ale v predošlých rokoch bola situácia podstatne horšia. Mnohé haly postavené v rokoch 2007 až 2009 v rámci špekulatívnej výstavby boli ešte v prvom kvartáli roku 2011 neobsadené. A ak aj obsadené boli, často išlo len o krátkodobé prenájmy.

Čo prinesie tento rok?

Podľa vyjadrení niektorých odborníkov by sa tento rok mal niesť v znamení oživenia špekulatívnej výstavby. Okrem spomínanej haly v Malackách, sú v okolí Bratislavy avizované ešte dva projekty v rámci špekulatívnej výstavby, ktoré by mali byť dokončené v tomto roku. Ide o VGP a Karimpol, ktoré dohromady ponúkajú voľný priestor na ploche takmer 25 tisíc metrov štvorcových.

Pokiaľ ide o druhý spomenutý objekt, ten sa nachádza v blízkosti Senca a vlastne sa ním rozšíri dnes už existujúci a dokonca naplno obsadený priemyselný park Bratislava Logistic Park, ktorý sa rozprestiera na ploche 68 tisíc metrov štvorcových. Developer, Karimpol Group, by podľa všetkého nemal mať príliš veľký problém s prenájmom týchto priestorov. Majú totiž veľmi výhodnú polohu s priamym napojením na diaľnicu D1, ktorá je dobrým východiskom pre spojenie nielen s celým Slovenskom, ale aj s Európou.

Investori sa prestávajú báť?

Rozhýbanie realitného trhu s priemyselnými nehnuteľnosťami je pre developerov a investorov dobrou správou. Špekulatívna výstavba však nie je len o zlepšení vyhliadok vo svetovom a slovenskom priemysle. Súvisí totiž aj s nedostatkom priemyselných hál a logistických centier.

Ako sme už spomenuli, v predchádzajúcich štyroch rokoch špekulatívna výstavba prakticky ustala a pred výstavbou nových hál sa najprv podpísala zmluva o prenájme. Tak logicky muselo dôjsť až k súčasnej takmer plnej obsadenosti týchto priestorov, čo má za následok dve veci: rozhýbanie špekulatívnej výstavby a väčšiu odvahu developerov sa do tejto výstavby vôbec púšťať.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.