23.05.2024

Slovenský „ľadový“ realitný trh

Neraz sa stáva, že keď sa Slovensko objaví na stránkach svetovej tlače, je to práve v negatívnom zmysle. Je tomu tak aj v tomto prípade. Naša krajina totiž podľa istého internetového média patrí do skupiny siedmych štátov s najhorším rezidenčným realitným trhom.

Medzi sedmičkou

Známy internetový portál businessinsider.com radí Slovenskú republiku do zoznamu siedmych krajín, ktoré sa vyznačujú „ľadovo chladným“ trhom rezidenčných realít. Svoj zoznam postavil na porovnaniach medziročných cien nehnuteľností, pričom do úvahy bral aj infláciu. Ako priam ironicky autor článku a zoznamu krajín uviedol, globálny trh s bývaním je naozaj rôznorodý – niektoré z lokálnych trhov sú totiž žeravé a ďalšie sú studené ako ľad. A medzi tie druhé menované portál businessinsider.com zaradil práve aj naše malé Slovensko. Vychádzal pritom z údajov, ktoré zostavil Global property guide, čiže Globálny sprievodca nehnuteľnosťami, pre tretí kvartál roku 2014.

Ceny klesajú

Podľa businessinsider.com medziročne klesli ceny rezidečných realít na Slovensku o 0,43 percenta. Bolo to vlastne spomalenie výraznejšieho poklesu v porovnaní s rokom 2013, ktorý bol na úrovni 1,61 percenta. Počas tretieho kvartálu 2014 ceny celkovo klesli až o 0,33 percenta. Je teda zrejmé, že podľa daných štatistických údajov sa náš realitný trh môže javiť ako „chladný“, no pre bežných Slovákov ide skôr o pozitívnejšie správy. Pokiaľ totiž ceny domov či bytov zaznamenávajú pokles, bežných ľudí to bude vždy len a len tešiť. Spomenúť by sme však mali aj ďalšie krajiny z tohto rebríčka: pred Slovenskom, ktoré skončila na siedmom mieste, sa dostali Fínsko, čínsky Peking, Singapur, Španielsko, Grécko a ukrajinský Kyjev.

Trochu iné údaje

Podľa údajov Menového úseku Národnej banky Slovenska priemerná cena bývania v treťom štvrťroku 2014 orientačne zodpovedala jej úrovni zhruba z polovice roku 2007 a bola o 21,6 percent nižšia, ako na vrchole realitného boomu. Zvýšila sa o štyri Eurá na hodnotu 1215 Eur za jeden meter štvorcový. Znamená to medzištvrťročný rast o 0,3 percentá a na medziročnej báze pokles o 0,4 percent. Ide teda o trochu iné údaje, než na základe ktorých zostavil portál businessinsider.com svoju analýzu.

Z regionálneho pohľadu bol podľa komentára aj v treťom kvartáli roku 2014 vývoj priemerných cien bývania diferencovaný, ale zmeny cien boli v jednotlivých slovenských krajoch v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom relatívne malé. Len v dvoch krajoch sa priemerná cena bývania znížila, pričom najviac v Žilinskom kraji. Zaujímavé iste je, že najviac sa zvýšila priemerná cena domov a bytov v Košickom kraji. V troch slovenských krajoch, Prešovskom, Trenčianskom a Trnavskom je podľa analytikov Menového úseku aktuálne priemerná cena bývania pod jej dlhodobým priemerom.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.