01.07.2022

Slnečnice v Mlynskej Doline: viac bytov, menej obchodov

Hneď vedľa bratislavských Starých Gruntov a tiež v blízkosti areálu Slovenskej televízie by mal už o niekoľko rokov vyrásť rezidenčný projekt s názvom „Obytný súbor Slnečnice“, ktorý by mal do hlavného mesta priniesť celkom slušné množstvo nových bytov. Prednedávnom však investor predložil návrh čiastočnej zmeny projektu, ktorá sa týka najmä počtu týchto bytov. Poďme sa pozrieť, čo nové by táto zmena mala priniesť.

Zdroj: www.enviroportal.sk

Projekt staršieho dátumu

O tomto projekte v Mlynskej doline, za ktorým v súčasnosti stojí spoločnosť SG FM, s.r.o., sa v médiách písalo ešte v roku 2007. Na pozemkoch medzi areálom televízie a internátmi, susediacim aj so zoologickou záhradou, mal vyrásť nový obytný súbor, ktorý do Bratislavy mal priniesť 221 bytov v siedmych bytových domoch. K tomu samozrejme boli navrhnuté aj parkovacie miesta, ktorý počet sa mal vyšplhať na 416. Projekt mal byť dokončený ešte v roku 2009 a jeho cena sa mala pohybovať okolo jednej miliardy vtedajších slovenských korún. Slnečnice, ktoré okrem bytov mali ponúknuť tiež obchodné či kancelárske priestory a takisto priestory pre občiansku vybavenosť, v Mlynskej Doline však zatiaľ nestoja, no v súčasnosti aspoň poznáme aktuálny termín ich predpokladaného dokončenia – malo by sa tak udiať v októbri 2015.

Viac bytov, viac parkovísk

Pokiaľ sa v poslednej dobe nejaký developer rozhodne pre zmenu rezidenčného projektu, väčšinou ide o zredukovanie počtu bytových jednotiek. Spoločnosť SG FM, s.r.o. na to ide z opačnej strany. Aby bytov mohlo byť viac, ako sa pôvodne plánovalo, rozhodla sa pre zrušenie niektorých obchodných prevádzok. Napríklad v bytovom dome A, kde sa na prízemí mal nachádzať retail, by podľa uvedených zmien mala byť umiestnená materská škôlka. Ako vidieť, investor ide cestou rodinného typu bývania, ktoré by však v súčasnej dobe skutočne mohlo v mysliach potenciálnych záujemcov výrazne zarezonovať.

Najväčšie zmeny, ako sme už vyššie avizovali, sa však odohrávajú práve vo sfére počtu bytov. Kým pôvodne mali Slnečnice ponúkať 212 bytových jednotiek, dnes už ide dohromady o 374. Je tu teda výrazný nárast o 162 bytov. Prakticky v každom bytovom dome sa totiž v časti prízemia zrušili obchodné priestory a práve tie uvoľnili miesto bytom. Zároveň sa zvýšil aj počet parkovacích miest – z pôvodných 416 sa vyšplhal na 484.

Staré Grunty už nie sú to, čo bývali

Aj vďaka tomuto projektu sa Staré Grunty a celá Mlynská Dolina menia na nepoznanie. Štvrť, ktorá bolo kedysi zaujímavá iba výškovou budovou Slovenskej televízie a študentskými internátmi, sa dnes mení v modernú časť hlavného mesta plnú nových bytov a možností. Projekt Grunty, Cubicon Gardens alebo aj plánované Slnečnice túto štvrť menia na nepoznanie a robia z nej lukratívne miesto. Okrem spomínaných rezidenčných projektov tu vyrástlo aj obchodné centrum Cubicon, ktoré tak vyplnilo chýbajúci článok v komerčnej sfére tejto ešte donedávna zanedbanej časti Bratislavy.

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.