04.05.2024

Raz, dva, tri a z ornej pôdy je stavebný pozemok

S pozemkami je to ťažké. Niežeby ich bolo málo, ale ich ceny su pomerne vysoké, čo sa týka najmä tých v lukratívnejších lokalitách. Preto sa vždy snažíme premýšľať nad tým, ako by sme investície do pozemku vedeli zoptimalizovať. Niekoľko spôsobov by sa našlo: jedným z nich je napríklad vyňatie ornej pôdy z pôdneho fondu a zmena jeho klasifikácie na stavebný pozemok.

Takmer ako kúzlo

Pokiaľ vlastníte ornú pôdu, no nič na nej nepestujete a ani nie sú žiadne vyhliadky do budúcnosti, že sa tak bude niekedy diať, nie je dôvod, aby ste ju v prípade potreby nepreklasifikovali na stavebný pozemok. No je to skutočne také jednoduché? Nuž, ak sa podujmete na tento krok, pripravte sa na klasickú dávku byrokracie. Ale poďme pekne po poriadku. Ako hlavné vodítko nám poslúži príslušný zákon o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy z roku 2004. „Na nepoľnohospodárske účely možno použiť poľnohospodársku pôdu len na základe rozhodnutia o odňatí poľnohospodárksje pôdy. Rozhodnutie o odňatí vydáva orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy, v ktorého obvode sa poľnohospodárska pôda navrhovaná na odňatie nachádza,“ uvádza sa v Zbierke zákonov č. 220 z roku 2004. Aby sme to preložili do ľudskej reči, znamená to fakt, že pokiaľ budete chcieť stavať na ornej pôde, musí vám k tomu dať súhlas obvodný pozemkový úrad. Ale pozor – toto rozhodnutie nepotrebujete, pokiaľ sa dotknutý pozemok nachádza v hraniciach zastavaného územia obce a jeho plocha nie je väčšia ako 1000 metrov štvorcových. Pokiaľ sa to týka aj vás, musíte na pozemkovom úrade predložiť katastrálnu mapu dotknutého územia a na základe nej potom úrad vydá stanovisko.

Dočasne alebo natrvalo?

Podľa zákona je možné v prípade odňatia poľnohospodárksje pôdy postupovať dvomi spôsobmi: odňatie môže byť trvalé alebo iba dočasné. Pokiaľ ide o ten prvý sposob, vtedy sa orná pôda už nastálo zmení na pozemok stavebný s tým, že zmena bude natrvalo zapísaná aj v katastri. S dočasnou zmenou je to však o niečo komplikovanejšie. Podľa zákona sa „dočasným odňatím rozumie dočasná zmena spôsobu použitia poľnohospodárskej pôdy na čas najviac desať rokov, ktorá sa rekultivačnými opatreniami uvedie do pôvodného stavu.“ Čiže v prípade, že budete chcieť na svojej ornej pôde stavať, pôjde o odňatie trvalé. Čo k tomu budete potrebovať? Hlavne pevné nervy a ešte zopár ďalších „maličkostí, ako napríklad projektovú dokumentáciu, bilanciu skrývky humusového horizontu poľnohospodárskej pôdy s návrhom na jej hospodárne využitie, výpis z katastra, kópiu katastrálnej mapy s vyznačením parciel navrhovaných na odňatie, dve vyhotovenia geometrického plánu a potvrdenie o bonitovanej pôdno-ekologickej jednotke, vyjadrenia účastníkov konania a dotknutých orgánov štátnej správy a samosprávy, právoplatné územné rozhodnutie alebo potvrdenie stavebného úradu o zlúčení územného a stavebného konania.

Čo vás to bude stáť?

Poďme sa ešte pozrieť na to, koľko vás celá táto procedúra vyjde z finančného hľadiska. Výška poplatkov nezávisí od ničoho iného, než od kvality pôdy. To znamená, že pokiaľ by ste chceli preklasifikovať vašu ornú pôdu na stavebný pozemok a išlo by o pôdu tej najvyššje kvality a úrodnosti, za jeden meter štvorcový by ste zaplatili 15 eur. Výška týchto poplatkov klesá s poklesom kvality danej ornej pôdy. Ak by ste však chceli zmeniť pôdu tej najnižšej kvality, za zmenu by ste v súčasnosti nezaplatili ani cent. Ale pozor! Ministerstvo pôdohospodárstva v poplatkoch chystá zmenu: za zmenu pôdy tej najvyššej kvality na stavebný pozemok by sa už nemalo platiť pätnásť, ale dvadsať eur a dokonca by aj zmena ornej pôdy najnižšej kvality mala vyjsť dva centy za meter štvorocvý. Či a kedy sa však táto legislatívna zmena stane aj skutočnosťou, ukáže čas.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.