23.06.2024

Rast aj pokles v slovenskom stavebníctve

Stavebná produkcia v apríli tohto roku druhý mesiac po sebe rástla. Oproti aprílu 2016 sa celková stavebná produkcia zvýšila a to až o 2,3 percenta. Na druhú stranu, po zohľadnení sezónnych vplyvov bola o 0,4 percenta nižšia ako v predošlom mesiaci.

Nárast je evidentný

Na začiatok pozitívna správa: produkcia realizovaná stavebnými firmami na Slovensku v apríli 2017 oproti aprílu 2016 vzrástla o 3,3 percenta na zaujímavých 366 miliónov Eur. Vývoj tuzemskej produkcie podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky ovplyvnilo zvýšenie stavebných prác na novej výstavbe vrátane modernizácií a rekonštrukcií. Oproti tomu, produkcia realizovaná stavebnými firmami v zahraničí medziročne klesla o 15,4 percenta. Jej podiel na celkovom objeme produkcie tvoril 4,5 percenta.

Medziročný pokles?

Keď sa pozrieme na porovnanie údajov z tohto a minulého roku, v priemere za prvé štyri mesiace roku 2017 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2016 sa stavebná produkcia znížila o 3,6 percenta. Pokles zaznamenala aj produkcia realizovaná na území Slovenska – klesla o 2,9 percenta. Takisto sa znížil objem prác na novej výstavbe vrátane modernizácií a rekonštrukcií a to o 4,7 percenta. Dodajme ešte, že stavebné práce na opravách a údržbe sa zvýšili o dve percentá a produkcia v zahraničí bola nižšia o 14,6 percenta.

A čo zamestnanosť a mzda?

Poďme sa pozrieť, ako je na tom slovenské stavebníctvo, pokiaľ ide o zamestnanosť a mzdy. Tak napríklad v apríli 2017 v porovnaní s aprílom 2016 vzrástla zamestnanosť v stavebníctve o 0,9 percenta. Vzrástla aj v priemere za prvé štyri mesiace roku tohto roku v porovnaní s rovnakým obdobím roku minulého a to o 0,1 percenta.

Pokiaľ ide o platy zamestnancov v tomto segmente, priemerná nominálna mesačná mzda v stavebníctve sa zvýšila v apríli 2017 oproti aprílu 2016 o 3,1 percenta a to na 660 Eur. Rástla aj priemerná reálna mesačná mzda v stavebníctve – o 2,3 percenta. V priemere za štyri mesiace roku 2017 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2016 sa mzda zvýšila v stavebníctve o 3,1 percenta a to na 636 Eur. Rástla aj reálna mesačná mzda medziročne v stavebníctve – o 2,2 percenta. Zdá sa teda, že v slovenskom stavebníctve sa situácia mierne zlepšila. Aspoň pokiaľ ide o mzdy.

 

autor: Andrej Jurica

Komentáre sú vypnuté.