23.04.2024

Prestavba bytového jadra: zvýšte cenu bytu

Mnoho z nás žije ešte v starších a nezrekonštruovaných bytoch. Nebolo by na tom samozrejme nič zlé, až do okamžiku, kedy by sme začali premýšľať o predaji takéhoto bytu. Vtedy nás začne zaujímať najmä cena, za ktorú by sme ho mohli predať. A viete, že jednou z možnosí, ako ju zvýšiť, je prestavba alebo výmena bytového jadra?

Vymeniť či nevymeniť?

O tom, či je lepšie predávať byt s prerobeným alebo neprerobeným jadrom, sa vedú polemiky aj medzi odborníkmi, či už zo stavebnej alebo realitnej branže. „Ide o to, ako a na čom postavíte predaj,“ hovorí realitný maklér Tomáš Hrman. „Nejeden kupujúci hľadá byt v podstate v pôvodnom stave, aby si ho mohol prerobiť podľa vlastných predstáv, no aj podľa vlastných skúseností môžem povedať, že na trhu je viac tých, ktorí dajú prednosť zrekonštruovanému bytu, do čoho patrí aj prerobené bytové jadro,“ dodáva. Podľa jeho slov je teda lepšie sa do prestavby jadra pred predajom pustiť. „V každom prípade každá dobre nasmerovaná investícia zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti a platí to aj pri prestavbe jadra,“ hovorí.

Pred realizáciou prestavby

Pred samotnou realizáciou prestavby bytového jadra si treba ujasniť viacero súvislostí. „Z hľadiska dispozície bytu je dobré si uvedomiť nadväznosť jednotlivých priestorov. Podľa toho potom treba zvážiť, či riešiť kúpeľňu a toaletu ako jednu miestnosť, alebo je k dispozícií dostatok priestoru a necháme dve miestnosti,“ hovorí majiteľ stavebnej firmy Roman Jakab. Ako ďalej vysvetľuje, niektorí z jeho klientov obe miestnosti spojili a získali tak viac miesta. „Je to vhodnejšie najmä v prípade menšieho bytu. Získame tak jednu väčšiu kúpeľňu, ktorú zväčšíme ešte aj tým, že do nej umiestnime sprchovací kút, umývadlo a toaletu a prípadne nám zostane aj priestor pre práčku,“ dodáva. Samozrejme, pokiaľ uprednostňujete kúpanie pred sprchovaním, vaňu v kúpeľni jednoducho necháte.

Z čoho stavať?

Podľa Jakaba sa dá rekonštruovať každé bytové jadro bez výnimky. „V súčasnej dobe sa prestavba jadra realizuje viacmenej dvomi spôsobmi: murovaním z pórobetónu alebo vyhotovením stien zo sadrokartónových dosiek. Závisí to hlavne od toho, či môžeme zaťažiť existujúce konštrukcie. Ak nie, rozumnejšie je zvoliť si sadrokartón, ktorého výhodou je rýchla a jednoduchá montáž a možnosť pohodlného vyrezávania potrebných otvorov,“ hovorí Jakab. Ako dodáva, jeho nevýhodou je, že na sadrokartónové steny nemožno zavesiť sanitárne predmety, jedine v prípade, že by sme im vytvorili podperné konštrukcie. „Pri murovaní stien bytového jadra z pórobetónu práve vzniká možnosť zavesenia sanitárnych predmetov. Samozrejme, v tomto prípade treba rátať s pomerne náročným vysekávaním drážok na rozvody,“ hovorí Jakab. Dodáva však, že na tento spôsob rekonštrukcie je však už potrebné stavebné povolenie a navyše tiež posudok statika.

Cena a čas

Doba prerábky tohto typu je individuálna. „Všetko záleží od toho, do akej miery si zákazník rekonštrukciu želá. Spravidla sa však doba prestavby bytového jadra pohybuje od sedem do desať dní,“ hovorí Jakab. Pokiaľ sa však rozhodnete prestavbu zrealizovať svojpomocne, jej doba bude závisieť najmä od vášho času a finančných možností. S financovaním prestavby je to podobné. „Väčšina stavebných fireim ponúka viacero variánt prestavby jadra. Rátať však treba približne so sumou tri tisíc Eur. Tá vo väčšine prípadov pokryje kvalitnú realizáciu,“ hovorí.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.