22.07.2024

Prenájom priemyselných centier rástol aj na Slovensku

Priemyselné centrá Európy hlásili rast počas celého druhého štvrťroka 2014. Ako uvádza konzultantská spoločnosť Colliers International, v sektore logistiky vyhnal veľký dopyt v kombinácii s obmedzenou ponukou, najvyššie požadované nájomné smerom nahor. Slovenské hlavné mesto sa navyše nachádza medzi regiónmi, v ktorých sa rast prejavil najvýraznejšie.

Na slovenskom trhu

Mesačné požadované nájomné v priemyselných a logistických priestoroch na Slovensku sa pohybovalo od 3,65 Eur do 4,20 eur za meter štvorcový za mesiac. Mesačné požadované nájomné v kancelárskych priestoroch v rámci priemyselných priestorov sa pohybovalo mesačne od 7,50 do 8,5 Eur za meter štvorcový. Miera neobsadenosti týchto priestorov bola pritom ku koncu prvého polroka 2014 na úrovni 7,5 percenta. „V druhom polroku 2014 očakávame dokončenie výstavby viacerých industriálnych nehnuteľností v bratislavskom a žilinskom regióne. V priebehu nasledujúcich deviatich mesiacov tiež očakávame početné investičné transakcie v tomto segmente,” hovorí Martin Varačka, riaditeľ divízie prenájmov priemyselných priestorov spoločnosti Colliers International.

Nájom sa zvýšil aj vo svete

Dublin a hlavné britské logistické trhy, vrátane londýnskeho Heathrow, Birminghamu v oblasti West Midlands a Manchestru v oblasti North West, tiež zaznamenali zvýšenie nájomného v priemyselných budovách. Dialo sa tak vďaka zotavujúcemu sa dopytu a zvyšujúcej sa dostupnosti, čo bol tiež prípad Mníchova a Stuttgartu v Nemecku. Tim Davies zo spoločnosti Colliers International vysvetľuje, že aj keď sú zrejmé rozdiely v rámci regiónu EMEA, čiže Európy, Stredného východu a Afriky, je jasné, že „nepríjemné následky eurozóny“ boli vyliečené v takmer všetkých lokalitách. „Pozerajúc sa dopredu, môžeme sa nazdávať, že odrazenie sa väčšiny európskych ekonomík sa premení na zvýšený dopyt zo strany nájomníkov. Rast nájomného na všetkých trhoch bude naďalej podporovať najmä aktivita v oblasti e-obchodovania a maloobchodného sektora,“ hovorí.

Najnovšia správa EMEA Industrial Report spoločnosti Colliers International ukazuje, že hodnoty najvyššie požadovaného nájomného sú teraz stabilné vo väčšine lokalít. Tie zahŕňajú primárne juhoeurópske trhy, vrátane Lisabonu a Madridu, kde najvyššie požadované nájomné v sektore logistiky bolo stabilné počas posledných 18 mesiacov. „Ostáva šesť trhov, ktoré sú naďalej sužované vysokými objemami voľných priestorov a nižším dopytom, čo vytvára ďalší tlak smerom nadol na najvyššie požadované nájomné v sektore logistiky. Ide napríklad o Maďarsko a tiež Moskvu. V moskovskom regióne viedol samotný veľký objem postavených priestorov k miernemu poklesu nájomného, pričom sa očakáva ďalšia korekcia“, povedal Davies. Pokles bol tiež zaznamenaný v Hamburgu, Poznani, Amsterdame, Viedni a Aténach. Pri pohľade dopredu sa ďalšie zvýšenie najvyššie požadovaného nájomného v sektore logistiky očakáva v Londýne, Birminghame, Dubline, Stuttgarte a Vilniuse. Zatiaľ čo poklesy možno pozorovať na hlavných ruských trhoch, v Moskve a Petrohrade, ako aj v Aténach a Belehrade.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.