19.04.2024

Pozor na realitných podvodníkov!

Kupovanie nehnuteľnosti, či už ide o pozemok, byt, alebo dom, je proces, pri ktorom sa objavuje mnoho podvodníkov a to z dôvodu, že prakticky vždy ide o pomerne slušné peniaze. Preto je nanajvýš potrebné byť maximálne obozretní a všímať si čo i len maličkú podozrivú okolnosť. Jednoducho, nesadnúť podvodníkom na lep.

Podvodníci sú často vysoko sofistikovaní

Ako sa vraví, najhorší podvodníci sú ľudia v oblekoch a s vysokým vzdelaním. Na realitnom trhu sa ich objavuje pomerne veľké množstvo. Na tých si treba najväčší pozor, pretože majú často skutočne rozsiahle znalosti z realitného segmentu, takisto aj právne znalosti a dôkladne vedia, kde má ktorý zákon aké medzery, ktoré využijú vo svoj prospech a vy prídete o peniaze. Ale aj oni sa dajú odhaliť, pokiaľ budete skutočne opatrní a v primeranej miere podozrievaví.

Príliš nízka cena a falošné doklady

Pri prezeraní realít na internete určite sem tam narazíte na ponúkanú nehnuteľnosť, ktorej cena je až neprimerane nízka vzhľadom na lokalitu a jej stav. Samozrejme, môže to mať viacero dôvodov, ako napríklad ťarchu, ktorá sa na príslušnej nehnuteľnosti nachádza, ale pokiaľ vám bude predávajúci tvrdiť, že nič také sa v tomto prípade nedeje a že cena je jednoducho len taká výhodná, zbystrite pozornosť. Podvodníci totiž chcú len jedno: rýchlo predať aj za neuveriteľne nízku cenu následne zmiznúť.

Prvé, čo by ste mali urobiť, je ísť na kataster a vlastníctvo danej nehnuteľnosti si overiť. Ani tento krok vám však nezaručuje stopercentnú istotu, pretože údaje môžu byť zdanlivo v poriadku. Ale naozaj len zdanlivo, pretože šikovný realitný podvodník môže mať potrebné doklady vlastníctva veľmi vierohodne sfalšované a teda sa tieto údaje môžu absolútne zhodovať s údajmi z katastra.

Čo robiť v tomto prípade? Od predávajúceho si vypýtajte všetky možné aj nemožné doklady, či už ide o jeho totožnosť a takisto vlastníctvo danej nehnuteľnosti. Môže ísť aj o faktúry za elektrinu či plyn za posledné obdobie alebo aj doklad o zaplatení dane za nehnuteľnosť. Takisto sa môžete zahrať na detektíva a potenciálnych susedov sa spýtať na človeka, ktorým vám nehnuteľnosť predáva. Častejšie sa však stáva, že podvodník sa vydáva za sprostredkovateľa. V tom prípade sa musí preukázať splnomocnením. Pre šikovného podvodníka však nie je žiaden problém sfalšovať ani tento doklad.

Doporučujeme vám v prvom rade si preveriť u skutočného vlastníka, či sprostredkovateľa naozaj splnomocnil predať jeho nehnuteľnosť. Neverte totiž len podpisu a overovacej doložke na splnomocnení. Tie môžu byť totiž veľmi ľahko falošné. Ani kataster neskúma, či ide o skutočné informácie a doklady, takže sa naň sa v tomto prípade príliš nespoliehajte. Najlepšie urobíte, ak si plnomocenstvo overíte priamo pri zdroji, ktorým je notár, ktorý ho vydal.

Predaj pod nátlakom

Seriózny predajca na vás v žiadnom prípade nebude pri predaji nehnuteľnosti tlačiť, aby ste ju kúpili čo najskôr, pretože taká výhodná ponuka sa už nikdy nebude opakovať, čaká na ňu desať ďalších záujemcov alebo niečo podobné. Ak však budete cítiť, že je na vás nátlak zo strany predávajúceho vyvíjaný, radšej mu veľmi rýchlo povedzte ďakujem za ponuku a odíďte. Takmer určite totiž ide o podvod.

Jednoducho povedané, pokiaľ sa vám čo i len najmenšia okolnosť bude zdať podozrivá, či už ide o príliš nízku cenu, nátlak predávajúceho, návšteva ponúkanej nehnuteľnosti preliezaním plotu alebo čokoľvek iné, pýtajte sa na všetko možné aj nemožné. Ak nedostanete uspokojivú odpoveď, z obchodu radšej vycúvajte. V každom prípade kúpno-predajnú zmluvu nechajte na posúdenie právnikovi a prevod peňazí vykonajte cez takzvanú notársku úschovu, čo znamená, že predávajúci peniaze za nehnuteľnosť dostane od tretej osoby zainteresovanej v obchode, čiže v tomto prípade od notára až vtedy, keď budú splnené všetky podmienky zmluvy.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.