22.07.2024

Podunajské Biskupice a obchodné centrá

Podunajské Biskupice, v podstate okrajová časť nášho hlavného mesta, by sa v dohľadnej dobe mali dočkať nového obchodného centra. To by malo výrazným spôsobom miestnym obyvateľom sprístupniť obchodné služby. Súčasťou centra by totiž mal byť aj supermarket Kaufland.

Zdroj: www.tercia.sk

Nové obchodné centrum neďaleko Slovnaftu „má na svedomí“ developerská spoločnosť Queen Investment, s.r.o. so sídlom v Banskej Bystrici. Dôvodom výstavby je vlastne rozšírenie nákupných a obchodných plôch v mestskej časti Podunajské Biskupice. Podľa zámeru o posudzovaní vplyvov na životné prostredie bude obchodné centrum obsahovať predajňu potravín a prevádzky šiestich samostatných obchodných jednotiek. Obchodné centrum Slovnaftská vyrastie na celkovej úžitkovej ploche 5641,6 metrov štvorcových, z čoho 3695,3 metrov štvorcových bude patriť prevádzke obchodného reťazca a 365 metrov štvorcových ostatným obchodným prevádzkam. Pokiaľ ide o lokalitu nového obchodného centra, na severnej strane susedi so záhradkárskou oblasťou, na východe s ulicou Svornosti a na juhu so Slovnaftskou ulicou. Na západe sa nachádza vlastne len pozemok s elektrickým vedením. Centrum by malo byť dokončené v prvom kvartáli budúceho roku.

Ako sa domnievajú investori, neustále sa rozrastajúci počet obyvateľov bratislavskej mestskej časti Podunajské Biskupice kladie zvýšený nárok na nákupné plochy v pešom a blízkom dosahu nielen od jestvujúcich, ale aj navrhovaných zón. Centrum bude teda okrem možnosti nákupu potravín poskytovať aj ďalší sortiment produktov a služieb: predaj odevov, elektra, hračiek, papiernictvo, drogéria, kozmetika, obuv, autodoplnky, knihy alebo dokonca aj kvety. „Vybudovanie nákupného centra v dotknutej lokalite zníži prepravnú vzdialenosť obyvateľstva do okolitých nákupných centier, čím bude kladne pôsobiť na zníženie zaťaženosti cestnej siete v širšom meste (s tým súvisí aj hluk a emisie). Počet obyvateľom MČ BA – Podunajské Biskupice v posledných rokoch vykazuje kontinuálny nárast, zabezpečenie plôch vybavenosti v bližšom dosahu je teda logickou snahou navrhovateľa,“ uvádza sa v spomínanom zámere. Podľa medializovaných správ by konkrétne malo ísť o obchodnú prevádzku reťazca Kaufland. Vybudovanie nového obchodného centra je tiež dobrou správou ohľadne zvýšenia zamestnanosti miestnych obyvateľov, keďže by malo priniesť približne sto nových pracovných príležitostí. Pokiaľ ide o predbežné investičné náklady, tie by sa mali pohybovať niekde na úrovni ôsmych miliónov eur.

Biskupický Hron

Hoci je naše hlavné mesto spájané s riekou Dunaj, v Podunajských Bispkupiciach by ste našli aj Hron. Prirodzene nemáme na mysli slovenskú rieku, ale nákupné centrum na Dudvážskej ulici, ktoré je v tejto mestskej časti postavené už niekoľko rokov. Respektíve, nákupné stredisko s týmto názvom je v Biskupiciach už od sedemdesiatych rokov minulého storočia, išlo však o nie príliš vábnu stavbu, ktorá bola nahradená menším moderným centrom. Na prízemí je situovaná prevádzka obchodného reťazca Tesco, kým na poschodí sa nachádzajú menšie obchodné jednotky. Keď k Hronu pribudne centrum Slovnaftská, Podunajské Biskupice s viac ako dvadsaťtisíc obyvateľmi by teda od budúceho roku mali mať dve relevantné obchodné centrá, ktoré by v tejto mestskej časti mohli priniesť posun smerom dopredu vzhľadom na lepšiu občiansku a obchodnú vybavenosť. Myslí si to aj jeden z miestnych obyvateľov Tomáš Hurtík. „Samozrejme, že vítam výstavbu nového obchodného centra. Aspoň nebudem musieť zakaždým jazdiť niekam ďaleko, keď budem potrebovať urobiť väčší nákup.“ Súhlasí s ním aj Biskupičanka Anna Sirotová. „Čím viac obchodov u nás bude, tým lepšie. Podunajské Biskupice si to už dlho vyžadujú.“

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.