13.04.2024

Nový Poprad sa už rozbehol

Vstupná brána do Vysokých Tatier, mesto Poprad, by sa už onedlho mal stať miestom, kde vyrastie nový rezidenčný projekt s názvom Nový Poprad. Začiatku svojej realizácie sa však dočkal až po niekoľkoročnom meškaní.

Zdroj: www.novypoprad.sk

Dvojročný posun

Prvý z desiatich bytových domov v rámci projektu Nový Poprad, za ktorým stojí bratislavská spoločnosť Tenzona Invest, s.r.o., mal stáť už na konci roku 2011. Ako však všetci Popradčania vedia, nestalo sa tak, hoci základný kameň bol „pokrstený“ ešte v septembri roku 2010. Odvtedy však uplynuli viac ako dva roky, čiže stavba má svoje meškanie. Najdôležitejší je však fakt, že pred niekoľkými týždňami sa stavebné práce na prvej bytovke už definitívne rozbehli. Tento bytový dom nachádzajúci sa v juhozápadnej časti Popradu, na severozápadnom okraji sídliska Juh a severozápadne od ulice Suchoňova, by mal byť dokončený v marci roku 2014.

Prvá „lastovička“ z tohto projektu by mala investora vyjsť približne na 4,5 milióna eur. Za túto sumu postaví na siedmych podlažiach viac ako šesťdesiat bytov, ktorých maximálna rozloha bude dosahovať niečo cez sto metrov štvorcových. Súčasťou bytového domu by mali byť aj nebytové priestory. Tie by mali byť využité v rámci občianskej vybavenosti a mali by sa nachádzať na v prízemnej často objektu.

Napojený na Juh

Ako sme spomínali, obytný súbor Nový Poprad vznikne neďaleko popradského sídliska Juh. To je pre investora nemalou výhodou, nakoľko sa nové sídlisko napojí na už jestvujúcu infraštruktúru. Nová výstavba by tak mohla byť aj určitým hnacím motorom pre revitalizáciu tohto staršieho sídliska. Napokon, v jeho blízkosti by na rozlohe 37 tisíc metrov štvorcových malo vyrásť celkovo až desať bytových domov s viac ako 260 bytmi. Výstavba by sa mala realizovať v šiestich etapách. Počas nej sa objekty budú postupne znižovať, pretože budú postupovať od sedempodlažných až po trojpodlažné. V ich blízkosti sa totiž predbežne počíta aj s výstavbou rodinných domov, takže nižšie bytové domy by v takomto prípade pôsobili bezpochyby vizuálne lepšie, ako bytovky vysoké.

Pokiaľ ide o parkovanie, to by sa malo „odohrávať“ v rámci realizácie 438 parkovacích miest. Z tohto počtu sa bude266 nachádzať v podzemných garážach. So zriadením trasy mestskej hromadnej dopravy v obytnom súbore sa neuvažuje. Obyvatelia Nového Popradu však budú môcť využiť linky jazdiace v rámci trasy na sídlisko Juh. Celkovo by sa investície do výstavby obytných domov mali pohybovať na úrovni tridsiatich miliónov eur. „Navrhovaná činnosť zhodnotí potenciál dotknutého územia, resp. potenciál na bývanie a občiansku vybavenosť výstavbou a prevádzkou bytových domov s polyfunkciou a prislúchajúcou technickou a dopravnou infraštruktúrou. Lokalita určená na výstavbu a prevádzku navrhovanej činnosti je vhodná z hľadiska vplyvov na jednotlivé zložky životného prostredia a zdravia obyvateľov. Nový obytný súbor poskytne majiteľom bytov kvalitné bývanie, vrátane zabezpečenia služieb občianskej vybavenosti a parkovania automobilov,“ zhŕňa investor svoj zámer. Zostáva teda len veriť, že Novému Popradu už nič nevojde do cesty a za niekoško rokov sa dočká svoje celkovej realizácie.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.