24.09.2023

Nové kancelárie v Bratislave

Bratislava 19. júna (TASR) – Do konca tohto roka sa v Bratislave odovzdá do užívania zhruba 72.800 štvorcových metrov (m2) nových kancelárií. Väčšina z nich sa pritom dostane do ponuky počas druhého polroka 2012. Informovala o tom dnes poradenská spoločnosť v oblasti realít CBRE. “V prvom kvartáli 2012 sme v Bratislave nezaznamenali žiadne dostavané kancelárske priestory, novovybudované projekty alebo rekonštrukcie existujúcich moderných kancelárskych priestorov,” uviedla spoločnosť.

Jej analytici predpokladajú, že počas najbližších dvoch rokov bude počet dokončených kancelárskych projektov nižší ako v predchádzajúcich rokoch. Nárast ponuky by však mal primerane kopírovať dopyt a na trh by mali pribúdať priestory dostatočnej kvality. Zreteľné je pritom rozšírenie ponuky novými projektmi, ktoré začali výstavbu minulý rok a pokryjú ponuku v roku 2012 a 2013

Hoci sa počas prvých troch mesiacov tohto roka nerozšírila ponuka v hlavnom meste o žiadne nové priestory, prenájom sa držal na úrovni posledného minuloročného štvrťroku. Dosiahol 24.191 m2, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka dvojnásobok. Novouzatvorené nájomné zmluvy predstavovali 54 % z celkovej prenajatej plochy, predĺženie doby nájmu dosiahlo 46-% podiel.

“Pokračuje trend z predchádzajúceho obdobia, keď mnohí nájomcovia zotrvávajú v existujúcich prenajímaných plochách a uprednostňujú krátkodobé rozšírenie priestorov pred presídlením na novú adresu,” uviedla CBRE. Jej analytici predpokladajú, že tento trend bude pretrvávať na realitnom trhu kancelárskych priestorov aj v tomto roku.

Nájomcovia kancelárií sa oproti vlaňajšku sťahovali do modernejších priestorov podstatne menej. Zhruba 10 %, čiže 2300 m2 z celkovej aktivity prenájmov predstavovali nájomcovia, ktorí sa presídlili z najnižšieho C štandardu do kvalitnejších priestorov klasifikovaných ako trieda A, prípadne B. Do tejto skupiny patria aj nájomcovia, ktorí rozširovali svoje kancelárske plochy, a tiež noví nájomcovia. “Ide o najnižší zaznamenaný rast. Počas minulého roka sa štvrťročný priemer pohyboval na hranici približne 8400 m2,” konštatovala poradenská spoločnosť.

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.