22.07.2024

Nové byty v bratislavskom Discovery Tower

Bratislavská mestská časť Ružinov je na bývanie ako stvorená a preto niet divu, že tu stále vyrastajú nové a nové rezidenčné projekty. Jedným z nich by mal byť aj bytový dom, ktorý do hlavného mesta prinesie takmer 140 nových bytov.

Zdroj: www.enviroportal.sk

Niečo ako brownfield

V priestore, kde by nový bytový dom mal vyrásť, sa ešte dnes nachádza pozostatok štátneho priemyselného závodu BAZ. Práve tu, v kontakte s novou výškovou zástavbou administratívneho komplexu Apollo II, spoločnosť CKM Reality s.r.o. plánuje postaviť bytový dom s názvom Discovery Tower. Ten by sa mal vyznačovať až 22-mi podlažiami. Jeho realizácia však môže mať dva varianty, ktoré sa líšia predovšetkým v počte parkovacích miest. Podľa prvého by ich malo byť 266, kým variant číslo dva počíta so 199-mi miestami určenými na parkovanie.

Pokiaľ ide o počet bytov, tých by sa v Discovery Tower malo vybudovať až 137. Najväčší podiel pritom získajú byty dvojizbové, ktorých bude až 57. Jednoizbových sa vybuduje 40, trojizbových 34 a šesť bytov bude mať štyri izby. Od tohto projektu za približne dvanásť miliónov Eur si investor sľubuje kompletné dobudovanie celého funkčného bloku. Dôležité zároveň je, že z územia hlavného mesta zmizne ďalší brownfield.

Ako sa u nás stavajú byty

V súvislosti s výstavbou nového bytového domu v Bratislave by sme sa mohli pozrieť na to, ako sa v bratislavskom regióne a takisto aj na území Slovenska stavali byty na konci minulého roku. Podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky sa vo štvrtom štvrťroku 2016 na území Slovenska začalo stavať 6921 bytov. V porovnaní s rovnakým obdobím predošlého roku sa ich počet zvýšil o 55,5 percenta. Celkový počet dokončených bytov vzrástol o 3,3 percenta na 5741 bytov. Najviac bytov bolo dokončených v Bratislavskom a Trnavskom kraji, najmenej v Banskobystrickom kraji. Počet dokončených bytov vzrástol v piatich krajoch, relatívne najviac v Banskobystrickom kraji.

K 31. decembru roku 2016 bolo rozostavaných 71581 bytov. Oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roku sa ich počet zvýšil o osem percent, pričom v súkromnom sektore vzrástol o 9,2 percenta na 70116 bytov. V priebehu roka 2016 začala výstavba 21441 bytov a dokončilo sa 15 672 bytov. V porovnaní s rokom 2015 sa zvýšil počet začatých bytov o 9,2 percenta a počet dokončených bytov o 1,3 percenta.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.