04.12.2020

Nové byty na Vajnorskej

Vajnorská ulica v našom hlavnom meste by sa už onedlho mala stať miestom výstavby nového bytového domu. Ide o starší projekt, ktorý však doteraz nebol zrealizovaný. Zdá sa však, že napokon sa tak aj stane, no až po určitých zmenách.

Zdroj: www.enviroportal.sk

Bytov bude menej

Keď sa pred niekoľkými rokmi pripravoval tento rezidenčný projekt, malo sa v ňom nachádzať podľa jedného variantu 111, no podľa druhého dokonca až 122 bytov. V súčasnej dobe však investor, bratislavská KLM Group, s.r.o., počíta s výstavbou len 88 bytových jednotiek. Rovnako tak prišlo aj k zmene výšky budovy. Z ôsmych poschodí nakoniec totiž zostalo len šesť. Tento nový bytový dom by mal nahradiť v súčasnosti na tomto mieste stojacu dvojpodlažnú administratívnu budovu a trojgaráž. Projekt sa nachádza neďaleko bratislavského zimného štadiónu, v rámci ulíc Vajnorská, Odbojárov a Bartoškova.

Pre menej ľudí

Investor pôvodne zamýšľal dom vybaviť bytovými priestormi, ktoré by poňali takmer dvesto nových obyvateľov. Zmenený projekt však nový domov zrejme dá „len“ približne 135 ľuďom. Z celkového počtu 88 bytových jednotiek najväčší podiel získavajú byty jednoizbové, ktorých sa tu bude nachádzať dvadsaťšesť, nasledujú dvojizbové byty v počte štrnásť, dva byty štvorizbové a rovnaký počet bytov päťizbových. Druhú polovicu zapĺňa štyridsaťštyri apartmánov krátkodobého ubytovania. Pokiaľ ide o výmeru bytov, ich plocha sa bude nachádzať v rozmedzí tridsať až 182 metrov štvorcových. Obyvatelia nového bytového domu budú môcť parkovať na deväťdesiatich miestach, pričom pôvodný plán zamýšľal s parkovacími miestami v celkovom počte 125.

Miestnym nevadí

Pôvodne zamýšľaný projekt osemposchodového bytového domu za približne 6,65 milióna Eur mal finišovať práve v septembri tohto roku. Jedným z jeho menej príjemných aspektov bol aj medializovaný výrub štyridsiatichštyroch stromov, pričom ide o lokalitu, kde sa už kvôli rekonštrukcii zimného štadiónu pomerne slušný počet drevín vyrúbal. Miestnym obyvateľom však ani výrub, ani výstavba bytového domu zrejme príliš nevadí. „Že sa tu postavia nové byty? No a čo?“ pýta sa Lukáš Nemec bývajúci neďaleko. „Byty sú potrebné, nie je ich nikdy dosť, keď budú za rozumnú cenu, priláka to sem aspoň viac mladých ľudí. Takže ja to nehodnotím vôbec zle, skôr naopak,“ dodáva.

Ani obyvateľke neďalekého bytového domu Jane Smetkovej výstavba príliš neprekáža, hoci svoje výhrady má. „Pre mňa osobne má táto výstavba dve roviny: za prvé, teším sa, že namiesto budovy, ktorá je tu už roky a nič z nej nie je, vyrastú nové byty, no za druhé, keď som videla vizualizáciu nového domu, úprimne musím povedať, že to nie je nič moc. Samozrejme, niekoľko stromov sa kvôli výstavbe vyrúbe, ale pokiaľ viem, investor by ich mal aj rovnaký počet vysadiť,“ hovorí.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.