23.05.2024

Nová brána do Bratislavy?

Naše hlavné mesto ešte ani zďaleka nepovedalo posledné slovo, pokiaľ ide o jeho rozširovanie a výstavbu na okraji. Najlepším dôkazom tohto tvrdenia sú nové projekty, medzi ktorými je jeden z najhorúcejších kandidátov komplex s názvom Pharos Park. 

Zdroj: pharospark.sk

Ako alexandrijský maják

Vyrásť by mal neďaleko obchodného centra Avion medzi letiskom a diaľnicou D1, čím by sa táto oblasť posunula medzi najvýznamnejšie lokality v Bratislave z hľadiska administratívnych a tiež obchodných priestorov. Ale poďme k samotnému projektu, ktorý ma „na svedomí“ developerská skupina Development 4 s.r.o. z Bratislavy, ktorá je v tomto prípade investorom. Projekt však v samotných začiatkoch rozbehla iná developerská skupina a to Hrivis Group, keď ho v roku 2008 prezentovala v intenciách miliardovej investície, myslené samozrejme v starých korunách.

Pharos Park je bezpochyby významný developerský počin a takto ho chápe aj samotný investor. Ten ho na svojej internetovej stránke prezentuje ako vstupnú bránu do Bratislavy, ba nebojí sa ho dokonca pripodobniť k jednému zo siedmych divov sveta, slávenmu Farskému majáku v meste Alexandria, od čoho pochádza aj samotný názov komplexu. „Alexandrijský maják, jeden zo siedmich divov sveta, bol nielen unikátnou stavbou, bol aj symbolom a odkazom kultúry a dedičstva dávneho mesta. Pomáhal obchodným lodiam bezpečne pristáť v prístave alebo pri orientácii v tme a svojou výnimočnosťou sa stal nerozlučnou súčasťou a symbolom vyspelej kultúry Alexandrie. Aj preto bol maják hneď po dokončení zaradený medzi sedem divov sveta. Tak ako bájny maják, náš projekt vytvára vstupnú bránu do hlavného mesta. Či už vzduchom, alebo po zemi poskytne dokonalé napojenie a komplexné služby nevyhnutné pre integráciu úspešnej mestskej časti.“

Podľa investora je vybraná poloha strategicky významná, pretože podľa webovej stránky „ponúka obrovský potenciál najmä administratívnej klientele, firmám pre ktoré je výhodné byť v priamom susedstve s letiskom, alebo diaľničným obchvatom.“ Ambíciou je teda stať sa nielen významným centrom z hľadiska slovenského hlavnémho mesta, ale takisto centrom biznisu v európskom ponímaní.

O čom je Pharos Park?
Rozkladať by sa mal na ploche, ktorá by svojou výmerou mala prekračovať päťdesiat hektárov. Na nej sa budú nachádzať nielen obchodné priestory, ale aj administratívne či logistické. Podľa medializovaných správ by sa tu mohlo nájsť miesto aj pre hotel. „Pharos je o rovnováhe, a preto nemenej dôležitou stránkou projektu sú nákupné centrá, kaviarne či reštaurácie. Otvorené verejné plochy a živé pasáže ponúkajú návštevníkom možnosť aktívne relaxovať a vychutnať si voľný čas spolu s rodinou, či priateľmi,“ uvádza sa na stránke developera. V obchodnom sektore projektu sú dnes známi už štyria veľkí nájomcovia: obchodný dom so športovými potrebami Decathlon, dve prevádzky zaoberajúce sa predajom nábytku Albero a Sconto a hobby market Bauhaus. Otvorené by mali byť už v priebehu budúceho roku.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.