29.04.2024

Nie je pozemok ako pozemok

„Dobrý deň, chceli by sme si s manželom postaviť menší domček, ale zatiaľ ešte nemáme stavebný pozemok. Pri hľadaní na internete som si však uvedomila, že neviem, ako rozlíšiť stavebnú parcelu od pozemku, pretože v inzerátoch sa vyskytujú oba tieto pojmy. Mohli by ste mi prosím Vás vysvetliť rozdiel medzi nimi? Ďakujem,“ napísala nám pani Jarmila Kľačanská z Prievidze. Áno, na prvý pohľad si človek povie, že pozemok a stavebná parcela bude to isté a ide len o synonymum. Nie je to však tak a medzi týmito pojmami sú skutočne prísne rozdiely.

Stavebná parcela

Za stavebnú parcelu totiž považujeme stavebný pozemok, na ktorom je možné prakticky okamžite stavať. Je to spôsobené najmä dvomi faktormi: za prvé tým, že stavebná parcela má už vydané stavebné povolenie k výstavbe a za druhé je už napojená na inžinierske siete. Dá sa teda povedať, že ide o pomerne pohodlný spôsob, ako získať stavebný pozemok. Na druhú stranu má však svoju nevýhodu oproti ostatným druhom pozemku a to tú, že má z nich obyčajne najvyššiu cenu, čomu sa však nedá čudovať. Nebýva navyše žiadnou výnimkou, že investor alebo developer, ktorý pozemky ponúka, dokonca pripraví aj komunikácie, aby mali jeho klienti čo najmenej práce a mohli sa venovať len samotnej stavbe domu. Pravda, ako sme už povedali, výška ceny za takýto pozemok býva skutočne vysoká.

Pozemok určený k výstavbe

Ak sa pozrieme na klasický pozemok určený k výstavbe, ide takpovediac o trochu nižšiu kategóriu. Hlavne v tom, že zväčša nie je napojený na inžinierske siete. Problém sa v tomto prípade môže vyskytnúť aj v tom ohľade, že pozemok ešte nemá vyriešenú prístupovú komunikáciu. Dôležité však je, aby figuroval v územnom pláne ako pozemok určený na výstavbu. Oproti stavebným parcelám majú tieto pozemky spravidla nižšiu cenu. Pokiaľ by ste si pozemok tohto typu vyhliadli niekde na samote alebo na mieste, kde sa zatiaľ príliš nestavalo, ešte pred kúpou si zistite všetky náležitosti s ním súvisiace. Ide napríklad o to, či je vôbec možné vybudovať prístupovú cestu bez toho, aby viedla cez pozemok niekoho iného, ďalej si zistite všetko o kanalizácieí prístupe k energiám a tak ďalej. Jednoducho je potrebné, aby ste poznali možnosti týkajúce sa vybudovania inžinierskych sietí a komunikácií.

Orná pôda

Niekto považuje za dobrú kúpu aj lúku alebo ornú pôdu, čo síce môže byť rozumným krokom, ale len v prípade, že ste si istí jej následným vyňatím z pôdneho fondu. Pokiaľ budete chcieť stavať na ornej pôde, musí vám k tomu dať súhlas obvodný pozemkový úrad. Toto rozhodnutie však nepotrebujete, pokiaľ sa dotknutý pozemok nachádza v hraniciach zastavaného územia obce a jeho plocha nie je väčšia ako 1000 metrov štvorcových. V každom prípade je nutné požiadať o jej vyňatie a preklasifikovanie na stavebný pozemok. Pripravte sa ale aj na to, že pozemkový úrad vašu žiadosť môže zamietnuť.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.