01.07.2022

Namiesto hotela polyfunkcia

Hotel Danube je obyvateľom hlavného mesta bezpochyby dobre známy. Možno však už ale nevedia to, že tento ubytovací komplex so štyrmi hviezdičkami by už onedlho mal ustúpiť novému polyfunkčnému objektu.

Zdroj: www.enviroportal.sk

Po dvadsiatich rokoch zbohom

Bratislavský hotel Danube bol postavený ešte v roku. V súčasnosti by však táto viac ako dvadsaťročná budova mala byť zbúraná a na jej mieste by mal vyrásť iný objekt, ktorý bude mať polyfunkčný charakter. Jeho názov by mal byť Bratislava River Center. Za projektom stojí bratislavská spoločnosť Omega Investments s.r.o., ktorá je zároveň aj vlastníkom dotknutého hotela. V rámci zástavby nábrežia Dunaja, ktorá je z južnej strany ohraničená nábrežnou komunikáciou Rázusove nábrežie, z východu Rigeleho ulicou, zo severu Hviezdoslavovým námestím a zo západu časťou Rybného námestia, by tak mal vzniknúť moderný objekt, ktorý by do týchto miesta mal priniesť obchod, služby, administratívu, bývanie a samozrejme aj množstvo nových parkovacích miest. Za obeť mu však padne doterajší objekt hotela Danube, ktorý bude v rámci výstavby asanovaný.

Hľadanie atraktivity

Pokiaľ by ste sa čudovali, prečo chce niekto zbúrať pomerne nový a moderný hotel, odpoveď treba hľadať v snahe napĺňania motta súčasného trendu slovenskej výstavby a architektúry: polyfunkcia a atraktivita. Vyplýva to aj z vysvetlenia investora v predloženom zámere. Ako tvrdí, dnešný hotel Danube s jeho monofunkčnou náplňou a jeho konštrukčne podmienenou neadaptibilitou na možné ďalšie atraktívne funkcie nedostatočne zhodnocuje potenciál miesta. „V susedstve už historicky etablovaných ubytovacích objektov (Carlton, Devín) a ich kvalitami je dnešných objekt nedostatočne atraktívny a efektívny napriek svojej prestížnej pozícií. Jeho otázne architektonické kvality, funkčná strnulosť a nedostatok flexibility motivujú investora k zámeru výstavby nového objektu, ktorý by potenciál daného miesta významnejšie zhodnotil, urobil ho atraktívnejším pre domácu i turistickú verejnosť, a ktorý by urbanisticky a architektonicky túto lokalitu primerane kultivoval,“ uvádza investor v zámere.

Ďalšia polyfunkcia? Na čo?“, pýtajú sa Bratislavčania

Výstavba projektu približne za 65 miliónov Eur by mala odštartovať už na budúci rok a skončiť o tri roky neskôr. Na základe nášho malého prieskumu z nej však miestni obyvatelia nie sú ktovieako nadšení. „Ach bože, zase sa tu bude niečo búrať a stavať? Opäť niekoľko rokov zhoršená doprava v centre, prach zo stavby, no, príliš sa tomu neteším,“ hovorí Tomáš Farkaš z Bratislavy. „Viete, ja tu neďaleko bývam a preto vždy citlivo vnímam, čo sa deje v centre mesta a myslím si, že už bolo dosť všeljakých veľkých projektov v centre Bratislavy. Navyše, polyfunkčných objektov je tu už viac ako dosť, myslím si,“ dodáva. „Prečo idú stavať zasa ďalší polyfunkčný objekt? Podľa mňa takéto niečo patrí skôr do okrajovejších častí Bratislavy a nie do centra,“ myslí si zasa Bratislavčan Roman Hluchý. Zuzana Hájeská zasa nechápe, prečo chcú zbúrať hotel Danube. „Neviem, nie som architekt, ale podľa mňa je to celkom pekná stavba, na ktorú sme si tu už zvykli. Veľmi pochybujem o tom, že to, čo tu postavia, bude krajšie,“ hovorí.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.