01.07.2022

Martin dostane nový štadión za sedem miliónov Eur

Mesto Martin je známe najmä ako sídlo Matice slovenskej a miesto, kde sa hrá skvelý hokej. A práve pri športe by sme sa v tomto článku radi pristavili. V Martine sa totiž chystá výstavba nového štadióna, ktorý by mal zvýšiť úroveň športu v tomto krásnom meste.

Zdroj: www.enviroportal.sk

Namiesto starého areálu nový štadión

Nový martinský štadión, ktorý nahradí existujúci, pôvodný športový areál, by mal vyrásť pozdĺž mestského obchvatu, v blízkosti križovatky s ulicou Červenej armády. Plocha určená k výstavbe je zo severu obklopená voľnou nezastavanou plochou, pokračujúcou ďalej k obchodným centrám Tesco a Baumax. Zo západu je teda parcela ohraničená spomínanou cestou s nadregionálnym významom, z južnej strany sa zasa nachádza ulica Červenej armády, za ktorou je areál Spojenej školy. Neďaleko tiež tečie potok Medokýš a nachádza sa regionálna železničná trať.

Na futbal aj atletiku

Podľa predloženého zámeru je cieľom investorov, ktorým sú Žilinský samosprávny kraj a Mesto Martin, je vybudovať v priestore existujúceho, ale málo využívaného športoviska atletický a futbalový štadión. Ten je navrhnutý v zmysle platných pravidiel atletickej federácie IAAF a pravidiel Európskej futbalovej federácie UEFA. Bežecký ovál s ihriskom uprostred je doplnený tribúnou pre približne 2800 až 3000 divákov, samozrejme s nevyhnutným sociálnym, technickým a skladovým zázemím. Tribúna sa bude nachádzať pozdĺž dlhšej strany atletického oválu zo západnej strany. Súčasťou stavby je tiež nové parkovisko s kapacitou 435 parkovacích miest.

Za sedem miliónov

Ako sme už spomenuli vyššie, štadión bude slúžiť nielen pre atletické športy, ale aj pre futbalové zápasy. Podľa vyjadrení v investičnom zámere, vzhľadom na atletické, športové, ale i trénerské zázemie v Martine investor uvažuje s organizovaním národných súťaží a má ambíciu uchádzať sa aj o medzinárodné súťaže. Zároveň má záujem vytvoriť podmienky pre futbalové zápasy rôznych vekových kategórií, so snahou vytvoriť predpoklady pre futbalový klub mesta Martin k postupu do vyšších súťaží. Výstavbou nového štadióna by mali vzniknúť aj primerané podmienky pre atletické a futbalové tréningy športovcov v meste.

V súčasnej dobe je daná lokalita využívaná iba sporadicky, existujúca športová plocha je schátralá a bez systematickej údržby. Práve z dôvodu, že toto miesto športovci v podstate obchádzajú, je zámer krajskej a mestskej samosprávy pozitívnym krokom k zlepšeniu spoločenského a športového života v Martine. Výstavba by podľa predpokladaných nákladov mala vyjsť na 7,2 milióna Eur. Jej začiatok je naplánovaný na marec roku 2015 a koniec na jún 2017. Investor v rámci jej realizácie nepredpokladá väčšie problémy, nakoľko je dané územie v územnom pláne mesta definované ako plocha s určenou funkciou viacúčelového ihriska.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.