09.09.2024

Lacná poistka sa nemusí vyplatiť,upozorňuje poisťovacia maklérka

Obrovská je radosť, keď sa nám podarí si postaviť, kúpiť, zdediť či inak zadovážiť svoj vysnený dom alebo byt. Obrovský je však aj smútok, ak sa našej nehnuteľnosti niečo zlého prihodí a je jedno, či ide o vlámanie, požiar alebo povodeň. Je preto rozumné včas eliminovať všetky prípadné nepríjemnosti a problémy, ktoré by nám mohli nesmierne skomplikovať život. Ako však na to?

Averzia voči poistkám

Úvod tohto článku smeroval k tomu, aby sme vás upozornili, respektíve aby sme vám pripomenuli, že existuje veľmi rozumný spôsob, ako si zabezpečiť ochranu svojho majetku. Na mysli máme, ako inak, poistenie nehnuteľnosti. Skutočne sa vám totiž môže vyplatiť. Paradoxne sú však ľudia voči poisteniam hocijakého druhu do značnej miery zaujatí. „Pokojne môžeme povedať, že bežní ľudia majú voči poistkám, poisťovniam a poisťovacím maklérom doslova averziu. Poisťovne sú totiž už tradične vnímané ako inštitúcie, ktoré od ľudí ťahajú peniaze, no keď príde na lámanie chleba, horko ťažko vyplatia čo i len jeden cent,“ s úsmevom hovorí Dana Stoličná, ktorá sa v poisťovníctve pohybuje už takmer dvadsať rokov. „Pravda je však taká, že pokiaľ klient s poisťovňou uzatvorí rozumnú zmluvu, rozumne bude riešené aj prípadné vyplatenie poistky,“ pokračuje.

Častou chybou je podľa nej to, že si klient nedostatočne preštuduje zmluvu pred jej podpísaním, prípadne nepochopí niektoré jej body. „Nie je žiadnou výnimkou, že si klient pri uzatváraní poistky svoju nehnuteľnosť podpoistí. Znamená to, že nerozvážne určí nižšiu cenu, než akú v skutočnosti má a potom sa čuduje, že pri poistnej udalosti dostane relatívne malú čiastku,“ vysvetľuje Stoličná. Podobne je to podľa jej slov aj v prípade určenia výšky poistného krytia či poistného limitu. Aj v tomto prípade totiž musí byť klient mimoriadne rozvážny, aby sa mu poistka vôbec vyplatila.

Na čo treba myslieť

Nie je to len o tom, že zájdete do poisťovne, prvému človeku v nej poviete, že si chcete poisťiť svoju nehnuteľnosť a všetko máte vybavené. „V prvom rade je potrebné vedieť, čo si vlastne chcete poistiť. Ide o poistku voči vlámaniu, povodni, požiaru, víchrici? Je treba rozumne zvážiť, aké riziko môže nášmu domu hroziť, v akej lokalite sa nachádza, či ide o obec alebo veľké mesto a tak ďalej. Každá poistka je totiž uzatváraná individuálne s ohľadom na mnoho zreteľov,“ vysvetľuje Dana Stoličná. „Ja osobne radím každému klientovi, aby pri podpise zmluvy o poistení nehnuteľnosti nezatajil ani jeden jediný fakt, ktorý by pri poistnej udalosti mohol zohrať dôležitú úlohu. Zároveň je veľmi rozumné dať dohromady všetky podklady hovoriace o stave nehnuteľnosti, jej aktuálne fotografie, majetok, ktorý sa v nej nachádza, skrátka všetko, čo s poistením súvisí,“ odporúča maklérka. Tento krok vám totiž môže pomôcť napríklad pri dokazovaní, že statiku domu skutočne poškodila voda pri povodni a nie zlý stav nehnuteľnosti.

Ktorá poistka je tá naj?

Na Slovensku máme viacero poisťovní, preto je pred uzatvorením poistky rozumné zvážiť ich jednotlivé ponuky. Svoju úlohu tu samozrejme zohráva aj cena poistky. „Klienti sa zväčša tešia, keď nájdu čo najlacnejšiu poistku. Tu je však treba upozorniť na to, aby boli opatrní, pretože aj v poisťovníctve väčšinou platí, že čím je niečo drahšie, tým je to kvalitnejšie. Znamená to, že keď uzatvoríte príliš lacnú poistku, v konečnom dôsledku sa vám to nemusí vyplatiť,“ hovorí Stoličná. Ako dodáva, v ideálnom prípade je najlepšie navštíviť sprostredkovateľa poistenia, inak povedané, poisťovacieho makléra, ktorý vám pomôže uzatvoriť tú najvýhodnejšiu poistku. „Treba však zájsť po radu za skúseným maklérom, pretože, a tu si nemusíme klamať, je u nás veľa ľudí, ktorí sa síce na profesionálov veľmi presvedčivo hrajú, no pre ich klientov táto ich hra môže dopadnúť katastrofálne,“ upozorňuje.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.