10.12.2023

Kedy sa oplatí vziať si hypotéku?

Aj na malom Slovensku je celkom slušné množstvo bánk, o nebankových finančných inštitúciách ani nehovoriac. Práve preto, keď premýšľame, od ktorej z nich by sme si mali vziať hypotekárny úver, máme skutočne z čoho vyberať. Lenže ono je dôležité nielen to, od koho si úver vezmeme, ale aj to, kedy si ho vezmeme. Počas kalendárneho roku sa totiž podmienky poskytnutia hypotéky menia.

Jar – hypoték čas

Jar tu síce zatiaľ ešte nie je, no slovenské banky sa na ňu už bezpochyby dobre pripravujú. „Jar je z pohľadu bánk skutočne veľmi zaujímavým obdobím, ktoré doslova kopíruje dianie v prírode. Všetko sa zobúdza, ľudia sú plní radosti, nádejí, chcú riešiť svoje bývanie, čo je samozrejme dnes väčšinou možné len pomocou hypotekárneho úveru,“ hovorí hypotekárna poradkyňa Alena Schovancová. A na toto obdobie sa podľa jej slov banky nesmierne tešia. „Čo by to bolo za podnikateľa, ktorý by nevyužil takéto plodné obdobie? A rovnako aj banky, ktoré dobre vedia, že objem hypotekárnych úverov na jar poriadne narastie, to jednoducho využiť musia. Počas jari tak lákajú potenciálnych klientov na všemožné akcie,“ vysvetľuje. Podobná hypotekárna horúčka, ako na jar, podľa nej prebieha aj na jeseň. „Práve jar a jeseň sú v prípade hypotekárnych úverov tým pravým „vianočným“ časom, kedy banky dostávajú darčeky v podobe „hypotékychtivých“ klientov,“ dodáva Schovancová.

Benefity od výmyslu sveta

Podobne, ako sa napríklad mobilní operátori snažia lákať potenciálnych klientov na mobil za Euro alebo za odpustenie administratívneho poplatku, rovnako aj banky na jar bojujú podobnými zbraňami. Ako sme totiž spomenuli v úvode článku, finančných inštitúcií je u nás naozaj dosť a teda musia podstupovať tvrdý konkurenčný boj. „Každá banka sa snaží vyrukovať s niečím zaujímavým, s niečím, čo by jej prilákalo klientov a samozrejme ich odlákalo od konkurenčných bánk,“ hovorí hypotekárna poradkyňa. Podľa jej slov sa „lákadlá“ najviac odrážajú v podobe rôznych benefitov. „Bežným je napríklad odpustenie niekoľkých mesačných splátok alebo tiež odpustenie vstupného poplatku,“ hovorí Schovancová.

Spomínané benefity však patria k tým menším a menej dôležitým. Podľa poradkyne by rozhodne nemali byť hlavným kritériom pri výbere tej „našej“ banky. „Tieto benefity môžu zohrať pri rozhodovaní určitú úlohu, ale sú tu určite aj dôležitejšie, ako napríklad zvýhodnená úroková sadzba. Tá bola a vždy aj bude najväčším lákadlom a rozhodujúcim kritériom pri výbere banky, od ktorej si klient požičiava na nehnuteľnosť,“ vysvetľuje poradkyňa. Ako však dodáva, stále je potrebné byť pri výbere hypotéky nesmierne opatrný a zodpovedný. „Veľa z benefitov sa viaže s ďalšími podmienkami, ktoré je potrebné splniť, aby klient tento benefit vôbec dostal. Každý by si teda mal podrobne preštudovať podmienky poskytnutia úveru a nedať sa opiť rožkom,“ dodáva Schovancová.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.