22.07.2024

Kancelárie budú viac zelené, flexibilné a ponúknu viac miesta na stole

Bratislava 10. apríla (TASR) – Podľa poradenskej spoločnosti v oblasti realít Colliers International dôjde v nasledujúcich rokoch ku výrazným zmenám v tom, ako sa budú využívať kancelárske priestory a ako budú nastavené. Dôraz sa bude klásť najmä na znižovanie výdavkov na nájomné, čo spôsobí vyšší dopyt po technológiách, ktoré zabezpečia efektívnejšiu prevádzku.

“Z pohľadu slovenského trhu kancelárskych priestorov v budúcnosti očakávame najmä zvýšenie dôrazu na trvalo udržateľné respektíve zelené budovy, ktoré sú už aj u nás v súčasnosti vo výstavbe,” uviedla pre TASR konzultantka divízie prenájmu administratívnych priestorov spoločnosti Colliers International Michaela Horeličanová.

S dôrazom na znižovanie výdavkov sa bude stupňovať aj tlak na flexibilnosť kancelárskych priestorov. Tie však musia zároveň vyhovovať potrebám zamestnancov, aby boli spokojní, dobre motivovaní, produktívni a chceli chodiť do práce. V dôsledku stále väčšej konkurencie na trhu práce tak bude pre budúci úspech firiem kľúčová správna stratégia pracovného prostredia.
Z pohľadu ponuky kancelárskych priestorov bude podľa poradenskej spoločnosti rozhodujúce, aby mali kancelárie možnosť prispôsobiť sa potrebným zmenám miestností a iným požiadavkám. Developéri a majitelia nehnuteľností budú musieť zároveň poskytnúť trvalo udržateľné riešenia prevádzky budov.

Z celosvetového hľadiska by sa v nasledujúcich 15 až 20 rokoch nemal znížiť dopyt po tradičných kancelárskych priestoroch ani napriek poklesu populácie a čoraz viac populárnejšej práci z domu. Zamestnávatelia totiž budú zvyšovať požiadavky na flexibilné priestory s väčšou pracovnou plochou na stole. Výsledkom tohto dopytu tak bude zvýšenie objemu priestoru na jedného pracovníka, ktoré vyváži pokles populácie a nárast flexibilnej práce i práce z domu.

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.