23.05.2024

Fíni budú stavať v Petržalke

Na Úderníckej ulici v Bratislave by mala odštartovať výstavba nových bytových domov. Mestská časť Petržalka by tak mala získať desiatky nových bytových jednotiek. A nových bytov ani v Bratislave nie je nikdy dosť.

Zdroj: www.enviroportal.sk

V dvoch etapách

Ako sme už spomínali, miestom realizácie tohoto projektu je mestská časť Petržalka. Konkrétne ide o lokalitu Úderníckej ulice. A práve tu by mala vyrásť štvorica nových polyfunkčných bytových domov. Pravda, podľa informácií z predloženého zámeru na posúdenie vplyvov na životné prostredie budú zrealizované v dvoch etapách. V prvej etape budú postavené tri a v druhej etape štvrtý bytový dom. Pokiaľ ide o využitie týchto stavieb, primárnou funkciou je bývanie, ktoré bude doplnené o obchod a služieb. Všetky štyri objekty budú spojené priestormi podzemnej garáže. Pokiaľ ide o názov tohto projektu, ten je uvedený ako Smartti.

Päť a šesť podlaží

Nové objekty zapadnú do miestnej výškovej úrovne, nakoľko dva z nich sa budú vyznačovať piatimi nadzemnými podlažiami a jeden štyrmi. Štvrtý polyfunkčný bytový dom, ktorý bude postavený v druhej realizačnej etape, bude mať šesť nadzemných podlaží. Domy budú koncipované tak, že na bežnom podlaží sa bude nachádzať šesť malometrážnych bytov, ktoré sú podľa zámeru navrhnuté tak, aby umožňovali flexibilitu dispozície konceptu „mini apartments“. To sa však týka len prvých troch objektov. V štvrtom objekte „D“ sa na prvých štyroch nadzemných podlažiach budú nachádzať byty pre krátkodobé bývanie, čiže apartmány.

Za projektom stoja „slovenskí Fíni“

Spoločnosť YIT Reding, od roku 2016 YIT Slovakia a.s., ktorá za týmto projektom stojí, vznikla v roku 2010 po úspešnej akvizícii renomovanej slovenskej stavebnej a developerskej spoločnosti REDING a.s. fínskou firmou YIT. Pred akvizíciou sa stavebná spoločnosť Reding podieľala na výstavbe alebo developmente okolo tisícky bytov v Bratislave a v okolí. Medzi najvýznamnejšie projekty z tohto obdobia patrí napríklad Centrum Gercenova v bratislavskej Petržalke.

Jej materská firma YIT je európska spoločnosť so sídlom v meste Helsinki, hlavnom meste Fínska. Väčšina jej obchodnej činnosti je sústredená v severských a baltických krajinách, Rusku a centrálnej Európe. Firma pôsobí v siedmich krajinách – Fínsko, Rusko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Česko a Slovensko- a má viac ako šesťtisíc zamestnancov. V roku 2012 dosiahli tržby spoločnosti približne dve miliardy Eur.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.