24.09.2023

Dočká sa Centrum Bottova prestavby?

Obchodné centrum na Bottovej ulici v Bratislave patrí k najstarším na území nášho hlavného mesta. Ide o projekt zrealizovaný na konci deväťdesiatych rokov dvadsiateho storočia, ktorý sa však po niekoľkých rokoch svojej existencie mal dočkať prestavby. A to nie len tak hocijakej: malo totiž o budovu vyššiu ako sto metrov.

Zdroj: www.varagroup.sk

Obchodné centrum na Bottovej ulici neďaleko autobusovej stanice Mlynské Nivy bolo sprevádzkované v roku 1998. Jeho investorom bola spoločnosť Vara 7, s.r.o., pričom centrum v roku 2005 odkúpila izraelská developerská spoločnosť Vara Group, ktorá okrem iných skupín združuje aj pôvodného investora a vo svojom portfóliu má komerčné, rezidenčné aj polyfunkčné projekty. Spoločnosť Vara Group sa v poslednej dobe dostala do povedomia najmä v súvislosti s technickými problémami, ktoré sa objavili na jej projekte 3Nity.

Podľa popisu na internetovej stránke developera „Centrum Bottova patrí medzi prvé nákupné centrá v Bratislave. Je špecifické skladbou jednotlivých prevádzok, pretože je zamerané skôr na firemnú klientelu, ale nájdete tu aj vzorkovne nábytku či špecializované predajne s látkami. Samozrejme, nechýba tu ani kaviareň a reštaurácia. Centrum má výhodnú polohu, nachádza v oblasti, ktorá je strategická z hľadiska ďalšieho rozvoja mesta.“ To je skutočne pravda, keďže táto oblasť sa mala stať akýmsi novým obchodno-administratívnym centrom celej Bratislavy. V tejto lokalite totiž mali vzniknúť projekty ako Twin City či Panorama City, ktoré by túto oblasť výrazne posunuli dopredu.

Takmer mrakodrap

A presne na tomto mieste sa nachádza aj staršie nákupné centrum Bottova, ktoré však podľ plánov spred niekoľkých rokov malo získať úplne inú tvár, ktorá by svojím výrazom aj významom zapadla do prebúdzajúcej sa štvrte. A o tom, že by nešlo len o zmenu kozmetickú, ale zásadnú, svedčí fakt, že investor chcel na existujúce nákupné centrum nadstaviť budovu až do výšky 106 metrov. Malo ísť o tridsaťjeden poschodí, z ktorých prvé dve by slúžili ako obchodné priestory, na treťom až šiestom poschodí mali byť parkovacie miesta pre 340 áut, siedme až jedenáste podlažie sa malo prenechať administratívnym priestorom, dvanáste a trináste občianskej vybavenosti a od štrnásteho až po tridsiateprvé sa mali nachádzať bytové jednotky, ktorých počet mal byť až 177. Predpokladané investičné náklady na prestavbu dosahovali 650 miliónov vtedajších slovenských korún, čo je takmer 22 miliónov eur.

Tieto plány prebehli médiami ešte v roku 2007, teda ešte v časoch predkrízových, v časoch, kedy mali developeri ambíciu realizovať megaprojekty. Mnoho z nich však zostalo len na papieri, čo je zatiaľ prípad aj nadstavby Centra Bottova. Plány ale stále žijú, hoci sa počas tohto obdobia zmenili. Napríklad už v roku 2010 malo ísť „len“ o nadstavbu vo výške 80,7 metra, pričom predpokladané investície do realizácie projektu mali byť viac ako 28 miliónov eur. Okrem toho sa zvýšil počet bytov zo 177 na 222 a do plánov pribudol aj apartmánový hotel. Potom však okolo Centra Bottova II. zostalo ticho. No o tom, že developer sa svojich plánov stále nevzdáva, svedčí aj ich prezentovanie na vlastnej webovej stránke medzi plánovanými projektami v podobe vizualizácie, ku ktorej však chýba akýkoľvek bližší popis.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.