10.12.2023

Dobre sa predáva, dobre sa financuje

Súčasná doba je podľa odborníkov do značnej miery priaznivá pre aktivity na trhu s nehnuteľnosťami. Oplatí sa teda nehnuteľnosti na bývanie nielen predávať, ale aj kupovať. Poďme sa však pozrieť na trochu konkrétnejšie čísla.

Byty sa predávajú dobre

Podľa analýzy vypracovanej analytikmi menového úseku Národnej banky Slovenska sa vo štvrtom štvrťroku 2014 darilo najmä predaju bytov. Na konci roku 2014 sa v rámci celého Slovenska totiž podarilo predať každý siedmy ponúkaný byt, kým v predchádzajúcom štvrťroku to bol zhruba každý ôsmy ponúkaný byt. Úspešnejšie ako v predchádzajúcom štvrťroku sa predávali takmer všetky typy bytov okrem päťizbových. Najlepšiu úspešnosť predaja bytov mal vo štvrtom štvrťroku 2014 Bratislavský kraj, kde sa predal každý piaty ponúkaný byt a najhoršie na tom boli Nitriansky a Trenčiansky kraj s predajom zhruba každého štrnásteho ponúkaného bytu.

Pri predaji rodinných domov a víl boli na konci roku 2014 oproti predchádzajúcemu štvrťroku zaznamenané slabšie aktivity vo väčšine slovenských krajov, okrem Trnavského kraja, Nitrianskeho kraja a Žilinského kraja. V rámci celého Slovenska sa darilo v poslednom štvrťroku 2014 predať každý osemnásty dom, kým v predchádzajúcom štvrťroku každý sedemnásty. V rámci krajov sa najlepšie realizovali predaje domov v Bratislavskom kraji, kde sa darilo predať každý trinásty ponúkaný rodinný dom alebo vilu. Najhoršie sa predávali domy v Banskobystrickom kraji, kde sa podarilo predať až každý 43 – tí dom ponúkaný na predaj.

Rekordne nízke úroky

Zvýšené aktivity na trhu s bývaním boli do značnej miery podnecované aj aktuálnymi úverovými podmienkami. Rekordne nízke úrokové sadzby na úvery na bývanie stimulujú domácnosti k úvahám obstarať si vlastné bývanie. Do bývania dlhodobo smeruje okolo 70 percent úverov domácností. V poslednom štvrťroku 2014 sa pohybovala úroková sadzba na úvery na bývanie v priemere okolo troch percent. Úrokové sadzby všetkých druhov úverov na bývanie mali tendenciu sa znižovať a niektoré z nich sa dostali v posledných mesiacoch už pod tri percentá. Celkový objem úverov na bývanie dosiahol na konci roku 2014 hodnotu 16,9 miliárd Eur a v poslednom období rastie na medziročnej báze zhruba o 13 percent

Obrátenou stranou rastúcich objemov úverov na bývanie je ich rizikovosť z titulu možného nesplácania. Celková miera nesplácaných úverov sa na Slovensku v posledných rokoch pohybuje pod hranicou 5 percent. V poslednom štvrťroku 2014 sa miera nesplácania úverov domácnosťami mierne zvýšila. V rámci úverov na bývanie sa vo štvrtom štvrťroku 2014 zvýšila miera nesplácania pri ich všetkých druhoch. Celková miera nesplácaných úverov na bývanie sa zhruba za posledné tri roky udržiavala na úrovni troch percent.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.