24.09.2023

Do Pezinka mieri 58 miliónový projekt

V katastri mesta Pezinok, konkrétne v jeho časti, ktorá sa nazýva Panholec, by už v budúcom roku mala začať výstavba administratívno-prevádzkového centra za 58 miliónov eur. Táto investícia by mala priniesť aj nemalý počet nových pracovných príležitostí pre miestnych obyvateľov.

Zdroj: www.enviroportal.sk

Panholec stavia na Panholci

Tento na prvý pohľad nezmyselný nadpis vám hneď vysvetlíme. Nielenže sa totiž štvrť, kde má byť nové administratívno-prevádzkové centrum zrealizované, nazýva Panholec, ale aj spoločnosť, ktorá sa ho chystá postaviť, má rovnaké meno, čiže Panholec, spol. s r.o. Tá by podľa zámeru pre zisťovacie konanie o posudzovaní vplyvov na životné prostredie chcela so stavbou začať už v marci budúceho roku, pričom celková výstavba by mala potrvať dvanásť mesiacov.

O čo však v tomto projekte konkrétne ide? Podľa spomínaných dokumentov je účelom investičného zámeru vybudovanie infraštruktúry a pozemných stavieb, v ktorých budú administratívne priestory, skladové priestory a priestory drobnej priemyselnej výroby. Centrum by sa malo rozkladať na celkovej ploche 236 tisíc metrov štvorcových, z čoho by zastavaná plocha mala tvoriť približne 90 tisíc metrov štvorcových. Predpokladané investície by sa mali pohybovať na úrovni 58 miliónov eur.

V administratívno-prevádzkovom centre by sa mali nachádzať celkovo štyri areály. Ich konečné využitie závisí od toho, ktorý z dvoch variantov sa nakoniec zrealizuje. Podľa prvého budú všetky areály zamerané na administratívno-prevádzkovú činnosť, skladovanie a distribúciu hotových výrobkov. Druhý variant počíta s využitím jedného z areálov na účely strojárskej výroby. Konkrétne by podľa predloženého zámeru malo ísť o finálnu montáž triediacich strojov s jednoduchými operáciami.

Práca pre stovky ľudí

Čo je však na tomto projekte zrejme najzaujímavejšie, je to, že do pezinského regiónu by mal priniesť stovky nových pracovných príležitostí, ktorých prakticky nikdy nie je dosť. V procese výstavby tu prácu mohlo podľa odhadov nájsť dvadsať až tridsať pracovníkov, no zámer počíta s možnosťou zamestnania po dokončení výstavby až 550 ľudí, čo je skutočne nemalý počet. A to najmä pre pezinský okres. Ak totiž vezmeme do úvahy napríklad percentuálne vyjadrenie nezamestnanosti v tomto okrese v období mesiaca jún podľa údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky, zistíme, že tu bola v tom čase druhá najvyššia nezamestnanosť v rámci bratislavského kraja. Konkrétne išlo o 6,65 percenta, čo samozrejme v porovnaní s pomermi na východnom alebo strednom Slovensku stále vyznieva pomerne pozitívne, no ani táto realita nie je práve najružovejšia. Preto je každý podobný projekt, samozrejme ak má svoje reálne opodstatnenie, potrebné vnímať aj v intenciách zvyšovania zamestnanosti ľudí žijúcich v tom ktorom regióne a pýtať sa, nielen čo prinesie pre celkový chod slovenského hospodárstva, ale najmä ako pomôže miestnym obyvateľom.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.