23.06.2024

Čo nové ponúka Ružinov?

Bratislavská časť Ružinov je už tradične považovaná za príjemné miesto na bývanie. Hoci podobne ako v prípade Petržalky ide prevažne o sídliská, v porovnaní so spomínanou mestskou časťou je Ružinov podstatne zelenší a takpovediac útulnejší. Preto nás zaujímalo, aké novostavby Ružinov ponúka pre ľudí, ktorí by tu chceli bývať.

Zdroj: perlaruzinova.sk

Perla Ružinova

Za týmto priam poetickým názvom sa skrýva projekt, ktorý do tejto mestskej časti priniesol množstvo bytov a takisto priestorov určených na podnikanie. Nachádza sa prakticky na hraniciach Ružinova a Prievozu. Netreba zdôrazňovať jeho vynikajúcu polohu, pretože Ružinov môžeme pokojne zaradiť do širšieho centra Bratislavy s veľmi dobrým prístupom do samotného centra. Hoci sa na internetovej stránke projektu píše, že „je dispozične členený na 5 rezidenčných veží: Diamant, Platinum, Smaragd, Rubín, Zafír z ktorých každá veža má svoje vlastné komunikačné jadro…“, v skutočnosti sú zatiaľ zrealizované len dve veže a to Diamant a Platinum. Byty sa tu dajú nájsť od jendoizbových až po štvorizbové a to vo výmere od 46,67 do 119,34 metrov štvorcových. Za Perlou Ružinova stojí developerská spoločnosť M-Invest Slovakia, ktorá je členom portugalskej skupiny Mota-Engil group.

Atrium

Poďme sa teraz pozrieť na Herliansku ulicu, kde nájdeme osemposchodový polyfunkčný bytový dom s názvom Atrium. Projekt, ktorý má „na svedomí“ spoločnosť DRAFT INVEST, v sebe ukrýva päťdesiat bytov, desať komerčných priestorov a 97 parkovacích miest. Atrium je zaujímavý aj z hľadiska ekologického prístupu investora – na kúrenie sa totiž využíva nielen domová plynová kotoľňa, ale k ohrevu teplej vody slúžia aj solárne kolektory.

Na križovatkách

„Pekné byty“ v bytovom dome Na križovatkách sa nachádzajú v mestskej často Ružinov-Trnávka. V tomto prípade je zrejme najväčším pozitívom poloha, ktorá umožňuje skvelý a rýchly dosah na niekoľko nákupných centier, keďže sa neďaleko nachádza napríklad AVION Shopping Park, IKEA alebo Hornbach. Ako sa píše na internetovej stránke projektu, na štyroch podlažiach a piatom ustúpenom podlaží sa celkovo nachádza 32 bytov, medzi ktorými sa nájdu byty dvoj-, troj- a štvorizbové. Každý byt má pritom k dispozícií jedno parkovacie miesto v suteréne domu.

Viktória

Nakoniec zavítame do polyfunkčného domu Viktória, ktorý nájdeme medzi ulicami Košická a Viktorínova. Spomedzi všetkých projektov, ktoré sme v tomto článku spomenuli, je práve Viktória najzaujímavejšia z architektonického hľadiska. „Samotný návrh vychádza zo schémy objektu s polouzatvoreným dvorom, ktorý pozostáva z dvoch vysokých blokov (rovnobežných s Košickou ulicou) a dvoch nízkych blokov (rovnobežné s Viktorínovou ulicou a s južnou hranou pozemku). Obidva štvorpodlažné bloky sú napojené na jeden z vysokých, deväť- a dvanásť- podlažných blokov. Tým vzniká pôdorysná schéma dvoch proti sebe otočených „L“. Osobitým architektonickým akcentom sú štyri konzoly v administratívnej časti. Najvýraznejšie časti blokov A a C sú prepojené vnútroblokovou záhradou s pravidelným rastom stromov. Terén záhrady je zvlnený, mierne stúpajúci smerom k bloku C.“ Viktória, za ktorou stojí spoločnosť DOAS, má k dispozícií 160 bytov a jeden apartmán.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.