19.04.2024

Bývanie v Petržalke – včera, dnes a zajtra

Bratislavská Petržalka je fenomén dobre známy i za hranicami svojho regiónu. O tomto údajne najväčšom sídlisku v Strednej Európe a zároveň najväčšej časti hlavného mesta už  čosi počul snáď každý obyvateľ Slovenska a značná časť populácie si na základe počutého vytvorila názor, že ide o miesto, kde by rozhodne nechceli bývať… je však aktuálna podoba Petržalky naozaj taká odstrašujúca?!
Nocľahárne a králikárne?
Keď sa povie „Petržalka“, väčšina z nás si okamžite predstaví betónovú džungľu; labyrint panelákov rozličných výšok, ktorý sa na pravom brehu rozpína do všetkých strán a v ktorom sa Nepetržalčan poľahky stratí…  Súčasná scenéria Petržalky (ktorá tak fascinuje zahraničných turistov, fotografujúcich si ju z Bratislavského hradu) naozaj ničím nepripomína jej niekdajší vidiecky charakter, no bratislavskí pamätníci dodnes spomínajú na malebné dvory, staré dedinské domce a miestnych pestovateľov zeleniny, ktorí dotvárali kolorit „starej Petržalky“. Mohutná panelová výstavba, ktorá sa v tejto lokalite rozbehla v 70.rokoch minulého storočia, vyhnala starousadlíkov a priviedla do Petržalky desaťtisíce nových obyvateľov zo všetkých kútov Slovenska a z rozličných sociálnych skupín, ktorí sa – logicky – zžívali s týmto novým priestorom i so sebou navzájom len postupne a každý po svojom.

Mnohým iste nevyhovoval život na permanentnom stavenisku (keďže jednotlivé časti Petržalky sa dokončievali v rozličných etapách), či spočiatku chýbajúca infraštruktúra, služby a nedostatok zelene; pridelený byt v tejto lokalite bol však najmä pre mladé páry a rodiny predsa len vítanou pomocou a tak sa Petržalka postupne zaľudňovala obyvateľmi, ktorí by si ju možno sami od sebe ako vysnívané miesto pre život nevybrali, no predsa sa v nej učili – a naučili – žiť. Napokon, socialistický systém bežnému smrteľníkovi atraktívnejšie alternatívy ani veľmi neposkytoval a hoci dnes môžeme polemizovať o kvalite materiálov, z ktorých boli súdobé činžiaky stavané, faktom je, že petržalské byty z hľadiska dispozície a veľkosti prinášali svojim prvým nájomníkom relatívny komfort. A ako sa sídlisko zaľudňovalo a jednotlivé fázy výstavby obytných domov boli ukončované, postupne v tejto lokalite prirodzene pribúdali i služby, obchody, prevádzky a miesta na stretávanie sa a trávenie voľného času, ktoré Petržalčanom umožňovali vnímať svoju lokalitu čoraz viac ako funkčné miesto pre život a nielen akúsi nocľaháreň, z ktorej treba každé ráno vyraziť za prácou do centra mesta a následne sa v ňom zdržať čo najdlhšie.

„Nežil by som inde…“   

 Tento trend je v súčasnosti veľmi badateľný najmä u generácie dnešných tridsiatnikov, ktorí v Petržalke vyrastali od narodenia a tak ju – na rozdiel od svojich rodičov – nikdy nevnímali ako nepriateľské miesto, na ktoré boli „presídlení“; stala sa skrátka ich domovom, pričom niektorí cítia potrebu posunúť sa z tohto prostredia ďalej, no mnohí v ňom spokojne zostávajú a i v prípade osamostatňovania sa od rodičov opäť vyhľadávajú byty v tejto lokalite. Iste za tým nie je len nostalgia z detstva, či blízkosť kamarátov a obľúbených podnikov – v prospech Petržalky ako praktickej voľby pri hľadaní prvého či „trvalého“ vlastného bývania dnes objektívne hovorí viacero faktorov.

Predovšetkým je to kúpna cena bytov, ktorá je – i po rozličných výkyvoch, ktoré trh s nehnuteľnosťami zažil v posledných obdobiach – dlhodobo stále priemerne o cca 20 tisíc EUR nižšia, ako u porovnateľných bytov v iných bratislavských mestských častiach (pričom v prípade porovnania s bytmi Bratislava I – Staré mesto je rozdiel,  ešte omnoho výraznejší…).

Samozrejme, tento faktor sa týka najmä starých panelákových bytov, ktorých je na trhu aktuálne k dispozícii široký výber, či už z hľadiska veľkosti (keďže petržalská výstavba zahŕňa byty od garzóniek až po štvorizbové) alebo stavu (hoci aktuálne už prevládajú ponuky s aspoň čiastočnou rekonštrukciou v podobe plastových okien a pod.).

Nové projekty, ktoré sa v Petržalke v posledných rokoch realizovali alebo sa aktuálne dokončujú, už ponúkajú predovšetkým byty v nadštandardnej kategórii a s vyššou cenou; pričom aj celým konceptom bývania (parkovacie miesta a fitness centrum priamo v objekte a pod.) cielia na náročnejšiu klientelu.

Developéri zrejme vychádzajú z predpokladu, že títo klienti ocenia i ďalšie výhodné aspekty bývania v Petržalke, resp. na jej začiatku – teda veľmi dobrú dostupnosť do centra mesta a zároveň širokú občiansku vybavenosť, ktorú dnes Petržalka priamo na svojom území ponúka (paradoxne v tomto ohľade určite prekonáva napr. prímestské satelity, do ktorých sa v súčasnosti mnohí lepšie situovaní obyvatelia sídlisk radi sťahujú).

Často spomínaným benefitom (ktorí si pochvaľujú najmä dlhoroční Petržalčania) je i blízkosť dunajskej hrádze a prípadne jazera Draždiak, Chorvátskeho ramena a lesoparku; pričom pre istú časť klientely je zaujímavá i blízkosť hraníc s Rakúskom a Maďarskom, či pracovné príležitosti, ktorých je vďaka výstavbe polyfunkčných a firemných objektov na území Petržalky čoraz viac.

Byt či nebyt… v Petržalke?

Ak teda uvažujete o kúpe nehnuteľnosti či skrátka o bývaní v tejto lokalite, nedajte sa hneď odradiť mierne negatívnym imidžom, ktorý si táto bratislavská časť stále so sebou nesie.

Je pravda, že v Petržalke existujú oblasti, resp. domové vchody so zvýšeným výskytom neprispôsobivých jedincov; so zvýšenou mierou drogovej a majetkovej kriminality a so všetkými ostatnými nepríjemnosťami a problémami, ktoré spolužitie s asociálnymi susedmi prináša; určite však nie je dôvod „zaškatuľkovať“ si celú túto lokalitu ako problémovú.  Rovnako ako kdekoľvek inde sa teda skôr odporúča všímať si situáciu v konkrétnom dome či vchode (pričom pozitívnym signálom je určite zateplený činžiak, funkčný systém elektronického vrátnika a udržiavané, prípadne modernizované spoločné priestory), na danej ulici a v bezprostrednom okolí.

Samozrejme, len budúcnosť ukáže, aký bude ďalší osud tejto mnohými zatracovanej, no i mnohými preferovanej lokality (podľa istého výskumu sa až takmer 85 percent  obyvateľov Bratislavy vyslovilo, že by radi bývali práve tu!) – pravdepodobné je, že zatiaľ čo niektoré petržalské časti sa podarí úspešne revitalizovať a pre blízkosť centra mesta i ďalšie spomínané praktické dôvody sa  stanú sa vyhľadávanými adresami pre bývanie strednej triedy, iné, odľahlejšie oblasti sa časom môžu zmeniť na pre realitný trh málo atraktívne ghettá… v konečnom dôsledku však o podobe Petržalky a kvalite života v nej nebude rozhodovať natoľko úspech či neúspech developérskych projektov, ako vzťah jej obyvateľov k svojmu bezprostrednému okoliu a ich aktivita pri jeho udržiavaní a zveľaďovaní.

Ak ste si teda našli svoju vysnívanú nehnuteľnosť práve na území Petržalky a dôkladne ste si preverili jej parametre, nebojte sa dať jej šancu – veď samotní Petržalčania tvrdia, že najväčšie predsudky a výhrady voči Petržalke majú tí, ktorí v nej nikdy nebývali!

Komentáre
Jedna odpoveď k “Bývanie v Petržalke – včera, dnes a zajtra”
  1. Peter hovorí:

    petržalské byty sú super :-)

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.