24.09.2023

Bratislavčania dostanú ďalšie kúpalisko

Respektíve by sa to dalo povedať aj takto: Bratislavčania by už onedlho mali dostať k užívaniu svoje staronové kúpalisko. Ide totiž o areál na Železničnej studničke, ktorý je už viac ako pätnásť rokov nevyužitým a chátrajúcim miestom. To by sa však v blízkej budúcnosti malo zmeniť.

Zdroj: www.enviroportal.sk

Uprostred prírody

Železnú studničku zrejme netreba príliš predstavovať – pre obyvateľov hlavného mesta totiž predstavuje obľúbenú športovo-rekreačnú lokalitu, do ktorej si chodia odpočinúť a trochu si prevetrať hlavu od ruchu veľkomesta. Nachádza sa totiž v príjemnom lesnom prostredí, ktoré si Bratislavčania veľmi pochvaľujú. Železná studnička síce svoje najlepšie roky zažila ešte pred rokom 1989, no v roku 2006 bola opätovne otvorená po rozsiahlej revitalizácií. Objektom, ktorý však obnovený nebol, bolo práve spomínané kúpalisko, ktoré aj naďalej chátralo. Jeho činnosť bola totiž ukončená ešte v roku 1997 a odvtedy sa v ňom už nikto neokúpal.

Vodná oáza

Kúpalisku na Železnej studničke však svitá na lepšie časy. Našiel sa totiž investor, ktorý má záujem ho zrekonštruovať a opätovne sprístupniť verejnosti. Bratislavčania by tak získali ďalšie kúpalisko, ktoré by bolo o to viac lákavejšie, že sa nachádza v krásnom prostredí lesoparku. Ako investor, ktorým je spoločnosť Arca Capital Slovakia, uvádza v zámere o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, revitalitácia kúpaliska je zameraná na sprístupnenie kúpaliska verejnosti, za účelom vybudovania kvalitného mestského kúpaliska pre Bratislavčanov ako prírodného areálu s celodennými aktivitami v letnej sezóne. „Architektonický návrh zohľadňuje CHKO Malé Karpaty a chránený potok Vydrica a svojím riešením sa snaží vtiahnuť človeka do prírody tak, aby si ju vážil a pochopil jej zákonitosti. Návrh revitalizácie sa zameriava na zatraktívnenie schátralého kúpaliska a vybudovanie prírodného sezónneho areálu s využitím pre rodiny a športovcov (lanové lezecké steny, scauting zóna, plážový volejbal, detské preleziačky, náučné drevené chodníky na koloch v pralesovej zóne, posiedky, ohniská, vodné atrakcie, atď…),“ uvádza sa v zámere.

Železná studnička by tak okrem už existujúceho bazénu mala získať detský bazén so šmykľavkou, plážové ihrisko, bezbariérový vstup určený najmä pre imobilných a matky s kočíkmi, odstavnú plochu pre bicykle, bufet, saunu, premostenie ponad potok Vydricu a už spomínanú architektúru drobného doplnkového charakteru, ako ohniská či posiedky. Ako investor vysvetľuje, architektonickým stvárnením projektu by chcel nadviazať na funkcionalistický odkaz existujúceho objektu. To znamená, že projekt má svojou realizáciou prostredníctvom farieb aj dizajnu demonštrovať návrat k prírode, čo bude najlepšie dokazovať využitie dreva napríklad v prípade hruboohoblovaných vodných kadí a šmyklavky či drevené kolové chodníky.

Dve alternatívy

Podľa investičného zámeru by malo ísť o dve alternatívy realizácie kúpaliska. V prvej figuruje celková vodná plocha 434 metrov štvorcových, ktorá zahŕňa štyri bazény. Druhá aleternatíva je o niečo veľkorysejšia, keďže bazénov má byť až šesť, pričom celková vodná plocha má dosahovať až 638 metrov štvorcových. Táto druhá možnosť by mala zahŕňať aj atrakciu v podobe bazénu s divovou vodou. Pokiaľ by sa zrealizovala táto alternatíva, kúpalisko by bolo k dispozícií 450 návštevníkom, kým v prípade prvej by šlo o 150 osôb. Revitalizácia kúpaliska na Železnej studničke by sa mala začať v apríli 2014 a jej koniec je naplánovaný o dvanásť mesiacov neskôr.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.