23.09.2023

Banky a ich hypotéky

Pred nejakým časom Národná banka Slovenska zverejnila informácie ohľadom finančného objemu poskytnutých hypotekárnych úverov jednotlivých bánk. Vyšli z nich celkom zaujímavé údaje, na ktoré sa teraz pozrieme bližšie. A samozrejme nielen to.

VUB-ka je „naj“

Keď sa napríklad pozrieme na graf vytvorený z údajov o tom, ktorá banka mala najväčší podiel na celkovej výške poskytnutých hypotekárnych úverov v máji toho roku, prvé miesto patrí Všeobecnej úverovej banke, ktorá má až 33,02 percentný podiel. Na druhom mieste je Tatra Banka s 30,85 percentami, za ktorou nasledujú Slovenská sporiteľňa s 12,4 a Československá obchodná banka s 6,97 percentami. Rovnako má VÚB aj najvyšší podiel na celkovej výške nesplatených istín z hypotekárnych úverov a to 43,47 percenta. Nasledujúce poradie je taktiež rovnaké, ako v predchádzajúcom prípade. Pokiaľ ide o celkovú výšku schválených hypotekárnych úverov v máji tohto roku, je to 7,137 milióna Eur pri počte uzavretých zmlúv 171 905.

Čo ponúkajú?

Objem poskytnutých hypotekárnych úverov je jedna vec. Treba sa však pozrieť aj na druhú stránku, ktorou je ponuka jednotlivých bánk. No a samozrejme nás zaujíma, v čom sú štyri najúspešnejšie banky také „naj“. Všeobecná úverová banka napríklad ponúka úrokovú sadzbu už od 2,99 percenta. To je však v súčasnej dobe úplne bežné, takže v tom zrejme nie je tajomstvo úspechu tejto banky. Nakoľko sú do veľkej miery ponuky bánk rovnaké alebo podobné, dôležitú úlohu v tomto prípade zohrávajú rôzne benefity. VÚB napríklad v súčinnosti s rozhodnutím klienta využiť aj nejakú dpolnkovú službu, ako napríklad poistenie úveru či nehnuteľnosti alebo aktívne využívanie Flexiúčtu ponúka možnosť získania nižšej úrokovej sadzby alebo možnosť preplatenia nákladov na ohodnotenie nehnuteľnosti až do výšky 150 Eur

Zaujímavá je však aj aktuálna ponuka Tatra Banky. Úrokovú sadzbu má dokonca ešte nižšiu a to od 2,85 percenta pri dvojročnej fixácií. Ako benefity ponúka stopercentnú zľavu za poskytnutie úveru, možnosť využitia časti financií prakticky na čokoľvek alebo tiež mimoriadnu splátku bez poplatku. Slovenská sporiteľňa má vo svojou portfóliu hypotekárny úver s úrokovou sadzbou od 2,59 percenta s dobou fixácie na päť rokov. Pokiaľ ide o výhody úveru tejto banky, zrejme najzaujímavejšou bude možnosť získania úveru vo výške aj vyššej ako 70 percent z ceny nehnuteľnosti. Československá obchodná banka ponúka úrokovú sadzbu od 3,14 percenta, pričom ako výhody svojho hypotekárneho úveru uvádza možnosť mimoriadnej splátky bez poplatku, schválenie úveru už do 24 hodín alebo možnosť poskytnutia úveru aj bez dokladovania príjmu. Ako teda vidieť, ponuky našich najväčších bánk sa vlastne ani v mnohom nelíšia a nie sú ani takpovediac žiadnou „bombou“. V čom teda tkvie tajomstvo ich úspechu? Nuž, odpoveď zrejme treba hľadať v konzervatívnosti Slovákov, ktorí majú radi tradície a to aj pri výbere bánk.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.