22.07.2024

Aupark v Ružomberku a neisté časy

V Ružomberku sa už pred nejakým časom mali otvoriť brány obchodno-zábavného centra Aupark, ktorý patrí do portfólia developerskej spoločnosti HB Reavis Group. Miestni obyvatelia sa však nového centra nedočkali a vlastne ani nie je isté, kedy a či vôbec sa nakoniec bude realizovať. 

Zdroj: aupark.sk

Na desaťtisíc metroch

Pôvodné plány developera boli pomerne veľkorysé. Prenajímateľná plocha obchodných priestorov mala predstavovať viac ako desaťtisíc metrov štvorcových. Okrem toho malo poskytovať tristo parkovacích miest a čo je najlepšie, nachádzať sa malo v samotnom centre mesta. „Obchodno-zábavné centrum Aupark bude situované v tesnej blízkosti historického centra mesta Ružomberok. Po jeho otvorení ponúkne obyvateľom mesta rôznorodú paletu domácich aj zahraničných módnych značiek, ale aj služby, zábavu a priestor na trávenie voľného času,“ uvádza sa na internetovej stránke spoločnosti HB Reavis Group.

Prvé správy o realizácií tohto komerčného projektu sa objavili ešte v roku 2005. Ako vtedy uviedla agentúra TASR, výstavba obchodného a zábavného centra Aupark v Ružomberku by mala stáť približne 600 až 700 miliónov vtedajších slovenských korún „Objekt Auparku, ktorého výstavba by sa mala rozbehnúť začiatkom roka 2006, by mal vhodne zapadnúť medzi jestvujúce budovy v pešej zóne na Ulici podhora. Budova bude monolitická s atriom v podobe námestia. V auparku vybudujú aj reštaurácie, kaviarne.“

Ako sa uvádza v zámere o posudzovaní vplyvov na životné prostredie, „účelom navrhovanej činnosti je vybudovanie polyfunkčného areálu, ktorý bude ponúkať nové priestorové kapacity v oblasti administratívy, obchodu, pre poskytovanie doplnkových sluţieb pre obyvateľov mesta a priľahlého okolia, ako aj priestory pre kultúrne a športové vyžitie obyvateľov a verejnú zábavu – kiná. V suterénnych priestoroch budú zabezpečené parkovacie miesta pre osobné automobily návštevníkov areálu a blízke okolie a súvisiacich stavebných objektov.“ Podľa tohto dokumentu sa výstavba mala začať v septembri roku 2009, pričom jej dokončenie bolo plánované maximálne na november 2011.

V čom je problém?

Ružomberský Aupark sa však svojej realizácie tak skoro zrejme nedočká. Ako sa v nedávnej minulosti pre médiá vyjadril developer, dôvodom dočasného zastavenia projektu je hospodárska kríza a neochota obchodných reťazcov v týchto neistých časoch expandovať na nie až tak stabilných a osvedčených trhoch. Investícií vo výške 33 miliónov eur však bránili aj isté administratívno-územné formality týkajúce sa zastavenia stavebného konania ešte v prvej polovici minulého roku. Takýto krok odôvodnil miestny stavebný úrad tým, že predložená žiadosť neposkytuje dostatočný podklad pre vydanie stavebného povolenia a že v projektovej dokumentácií neboli dodržané podmienky územného rozhodnutia. Tento fakt by však v konečnom dôsledku znamenal len určité zdržanie realizácie projektu a nie jeho zastavenie, za ktorým sa podľa všetkého skrýva útlm hospodárstva.

Spoločnosť HB Reavis Group na Slovensko priniesla okrem iných obchodných či administratívnych projektov aj sieť obchodných centier Aupark, ktoré v súčasnosti fungujú v Bratislave, Košiaciach, Žiline či Piešťanoch. Najbližšie by sa mala začať realizácia trenčianskeho Auparku, tu je však situácia podobne ako v Ružomberku pomerne zložitá aj vzhľadom na komplikovanú dopravnú situáciu v mieste plánovanej výstavby.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.