23.06.2024

Ako sú na tom slovenské byty?

Nikdy nie je na škodu, keď sa na nejakú problematiku pozrieme takpovediac zo štatistického uhla pohľadu. V tomto článku takouto optikou nahliadneme na výstavbu bytov na Slovensku, čo nám napovie, či ich počet je uspokojivý. Vychádzať pritom budeme z údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky.

Bytov sa medziročne dokončilo viac

V druhom kvartáli tohto roku štatistický úrad zaznamenal medziročný pokles počtu začatých bytov. To znamená, že ich celkový počet sa oproti rovnakému obdobiu minulého roku znížil a to o 18,9 percenta na 4741 bytov. Celkový počet dokončených bytov bol však oproti tomu vyšší o 11,2 percenta a dosiahol 3158 bytov. Podľa odborníkov však ani tento počet dokončených bytov nie je momentálne dostačujúci. „Po bytoch a to najmä trojizbových je v súčasnosti značný dopyt a vo väčších mestách dokonca dopyt prevažuje nad ponukou,“ vysvetľuje realitný maklér Ondrej Skalický. „Práve v tomto segmente je teda veľký priestor pre investorov a developerov, ktorí by sa mali sústrediť najmä na rezidenčné projekty,“ pokračuje. Ako ešte dodáva, tento trend je vidno aj na zmene viacerých projektov od pôvodne kancelárskych na bytové.

Prvý polrok v znamení poklesu

Pokiaľ ide o momentálnu rozostavanosť, k poslednému júnu tohto roku bolo na území Slovenska rozostavaných 68895 bytov. V porovnaní s rovnakým obdobím roka 2015 sa ich počet zvýšil o päť percent, pričom aj v rodinných domoch vzrástol o 2,8 percenta na 42387 bytov. V priebehu prvého polroka 2016 sa začala výstavba 9340 bytov a dokončilo sa 6257 bytov, pričom v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2015 klesol počet začatých bytov o 8,4 percenta a počet dokončených bytov o 6,1 percenta.

Bratislavský kraj opäť boduje

Vo väčšine ukazovateľov práve na prvom mieste býva takmer vždy Bratislavský kraj a ani tentokrát tomu nebude inak. Najviac dokončených bytov bolo totiž práve v tomto kraji, pričom ide až o podiel 26,2 percenta. Prekvapením určite nebude ani druhé miesto, na ktorom so 16,3 percentami nájdeme Trnavský kraj. V každom prípade ide o naše ekonomicky a hospodársky najsilnejšie kraje a tak je len logické, že väčšina rezidenčnej výstavby sa odohráva práve na ich území. Pozrime sa však aj na opačný koniec pomyselného rebríčka – najmenej, iba 5,2 percenta, bolo dokončených bytov v Banskobystrickom kraji. Na záver ešte dodajme, že najvýraznejšie vzrástol počet dokončených bytov v Trenčianskom a Nitrianskom kraji.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.