29.04.2024

Aj realitní makléri majú svoju normu

Naši čitatelia sa nás v súvislosti s prácou realitných maklérov pýtajú, či aj oni majú nejaké predpísané normy, ktoré upravujú ich správanie sa ku klientom a ktoré sú pre nich záväzné. Odpovede na túto otázku sú vlastne dve: za prvé, takáto norma skutočne existuje, za druhé však treba povedať, že pre realitných maklérov nie je záväzná, ale dobrovoľná.

Celoeurópska norma

Norma pre realitných maklérov sa k nám dostala v 1. júna 2010, kedy ju vydal Slovenský ústav technickej normalizácie pod názvom STN EN 15733. Ide o preklad európskej normy o poskytovaní služieb realitných maklérov, ktorý schválil Európsky výbor pre normalizáciu v roku 2009. Je to veľmi dôležitý dokument vzhľadom na to, že pred ním v celoeurópskom meradle nejestvovali jednotné požiadavky na prácu a služby realitných maklérov a ich prístup ku svojím klientom. Je však zaujímavé, že o tejto norme nevedia nielen klienti realitných kancelárií, ale často dokonca ani samotní realitní makléri. Je to ale zrejme spôsobené tým, že ich norma pred zákonom k ničomu nezaväzuje a je úplne dobrovoľná. Je teda na tej ktorej realitnej kancelárií, či si túto normu pre svojich maklérov stanoví ako záväznú.

Čo sa v nej skrýva?

Ako sme už spomínali, norma STN EN 15733 presne popisuje poskytovanie služieb realitných maklérov. Ďalej sa venuje aj tomu, akými znalosťami a kvalifikáciami by sa maklér mal vyznačovať. Ale poďme k tomu, čo je v tomto dokumente najdôležitejšie a to je profesionálny a transparentný vzťah realitného makléra k svojim klientom. V tejto súvislosti je jedným z najpodstatnejších bodov poskytovanie správnych a včasných informácií, ktoré sú relevantné pri kúpe či predaji nehnuteľnosti. Realitný maklér by mal tiež podľa tejto normy narábať zodpovedne a citlivo so všetkými informáciami o svojich klientoch, ktoré nesmie poskytnúť tretej strane, pokiaľ by to samozrejme od neho nepožadovali orgány činné v trestnom konaní.

Norma STN EN 15733 od realitných maklérov požaduje, aby mali so svojím klientom podpísanú sprostredkovateľskú zmluvu. V nej by mali byť presne definované služby, ktoré má maklér klientovi zabezpečiť. Čo je však na tomto mieste podstatné, je požiadavka, aby realitný maklér nedával na trh nehnuteľnosť pred podpísaním tejto sprostredkovateľskej zmluvy. Všetky obchodné vzťahy medzi oboma stranami totiž musia byť ešte predtým jasne a zrozumiteľne definované a len vtedy je možné pristúpiť k samotnému predaju konkrétnej neuhnuteľnosti.

Zaujímavou časťou dokumentu je definícia prípadného konfliktu záujmov, ktorý hrozí v prípade, že by v obchodnej transakcii bol priamo zainteresovaný samotný realitný maklér ako osoba kupujúca, predávajúca či prenajímajúca predmetnú nehnuteľnosť. Konflikt záujmov nastáva aj v prípade, že by pri tomto obchode figurovala právnická osoba, v ktorej má maklér svoje zastúpenie alebo prípadné osobné vzťahy. V takýchto prípadoch je povinný tieto skutočnosti vopred oznámiť, aby obchodný vzťah s klientom zostal transparentný.

Norma rieši aj povinnosti a zodpovednosť makléra vo vzťahu k nehnuteľnosti, ktorá mu je zverená. Nájdeme tu napríklad presný popis toho, ako by mal narábať s peniazmi určenými na transakciu, ktoré musia byť oddelené od vlastných finančných prostriedkov makléra. Takisto by mali byť okamžite pripravené na prípadné vyúčtovanie. V neposlednom rade treba spomenúť aj etický kódex, ktorý sa v norme nachádza. No ako sme už uviedli na začiatku článku, pre realitných maklérov nie je záväzný a jeho dodržiavanie je teda dobrovoľné. Ale určite neuškodí, ak sa pri prípadnej návšteve realitnej kancelárie na túto normu spýtate.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.