22.07.2024

Životné poistenie k hypotéke: povinné alebo nie?

Do redakcie nám prišla otázka od nášho čitateľa, v ktorej sa nás pýta, či je životné poistenie nutné, pokiaľ si chce z banky vziať hypotekárny úver. „Dobrý deň, mám záujem o hypotéku, chcem sa vás preto spýtať, či je povinné mať v tomto prípade založené životné poistenie, ktoré momentálne nemám a iba o ňom premýšľam. Kolega v práci ma totiž presviedčal, že žiadna banka mi bez neho uver nedá,“ pýta sa Roman Skartol z Bardejova.

Nutnosť to nie je

Je pravda, že pred niekoľkými rokmi banky v prípade hypotekárneho úveru životnú poistku ak aj nie priamo vyžadovali, tak bolo pre ne veľkým plus, pokiaľ ju klient mal založenú. Dnes je však situácia podstatne iná. „Nie, banka v žiadnom prípade pri vyplácaní hypotekárneho úveru netlačia na to, aby ich klient mal založenú životnú poistku. Tento produkt je chápaný ako niečo odlišné, ako niečo, čo s hypotékou priami nesúvisí, hoci by sme tu samozrejme nejednu súvislosť našli,“ hovorí hypotekárna poradkyňa Zuzana Hríbovská. Ako ďalej vysvetľuje, banky si skôr zakladajú na vlastných produktoch poistenia. „Pre banky je podstatne dôležitejšie to poistenie, ktoré priamo súvisí s hypotekárnym úverom. Na mysli mám poistenie úveru zamerané na neschopnosť jeho splácania,“ pokračuje.

Sú v nich rozdiely

Ako sem už naznačili, oba druhy poistenia majú síce niečo spoločné, našli by sme však medzi nimi niekoľko podstatných rozdielov. „Pokiaľ máte založené klasické životné poistenie, to vám vo väčšine prípadov kryje vašu smrť, úraz s trvalými následkami alebo dlhodobú práceneschopnosť. Keď sa však pozrieme na poistenie úveru voči neschopnosti jeho splácania, tu okrem spomínaných poistných udalostí ide aj o stratu zamestnania,“ vysvetľuje Hríbovská. Ako však dodáva, ani toto nie je ten hlavný rozdiel. „Samozrejme, všetko závisí od druhu poistky, je ich aj na našom trhu viac ako dosť, mnohé sú pre klienta veľmi nevýhodné, význam majú prakticky len pre danú poisťovňu. Ale to, čo ich všetky odlišuje oproti poistke proti neschopnosti splácať úver je fakt, že v prípade životnej poistky v určitom veku dostanete svoje peniaze späť a v prípade druhej spomínanej poistky to tak nie je,“ hovorí hypotekárna poradkyňa.

Znamená to teda toľko, že zatiaľ čo životnú poistku môžete svojím spôsobom pokladať aj za akýsi pilier svojho dôchodku, v prípade poistenie úveru tomu tak nie je. „Tým však nechcem povedať, aby si ľudia nezakladali životné poistenia. Práve naopak, pokiaľ uzatvoríte dobrú životnú poistku, je to veľká výhra nielen pre samotného klienta, ale aj pre celú jeho rodinu. A to isté platí aj o poistení úveru. Hypotékou sa banke viažeme na veľmi dlhé obdobie, pričom nikdy nemôžeme vedieť, čo sa nám prihodí o päť či desať rokov,“ dodáva Hríbovská.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.