23.05.2018

Zatepľovať sa v tomto roku oplatí

Rok 2016 ešte poriadne ani nezačal a už prináša viacero pozitívnych správ ohľadom záležitostí okolo bývania. Tak napríklad štát bude v tomto roku vyplácať dotácie na zatepľovanie rodinných domov, ktoré tak výrazne môžu ušetriť nielen rodinný rozpočet, ale aj energie a tým pádom aj životné prostredie.

Zaujímavé peniaze s jednoduchými podmienkami

Štát by mal v tomto roku prerozdeliť až tridsať miliónov Eur, ktoré sú určené na poskytnutie dotácií na zateplenie rodinných domov. Ide o jeden zo sociálnych balíčkov vlády premiéra Róberta Fica. V praxi to znamená, že na jeden dom je možné získať v rámci dotácie až 6500 Eur, čo sú už naozaj zaujímavé peniaze. Stačí len splniť určité podmienky. V prvom rade majitelia rodinného domu, ktorý by chceli zatepľovať, musia tento obývať minimálne desať rokov. Nesmie teda ísť v žiadnom prípade o úplné novostavby, nakoľko zámerom je zlepšiť kvalitu bývania práve v prípade starších rodinných domov.

Aby dotácie nemohli získať aj finančne lepšie zabezpečení majitelia veľkých víl, podmienkou ich získania je aj rozloha domu. Tá sa môže vyznačovať maximálne plochou do 150 metrov štvorcových. Samozrejme, v prípade dvojpodlažných domov ide o vyššiu hranicu a to 250 metrov štvorcových.

Z viacerých častí

Ako sme už spomenuli vyššie, maximálna hranica poskytnutej dotácie je 6500 Eur. Ide samozrejme o najvyššiu možnú hranicu. Tá v každom prípade nemôže presiahnuť tridsať percent z nákladov na zateplenie. Ide prirodzene o už uhradené náklady, ktoré je potrebné zdokladovať bločkami. Štát má potom po predložení žiadosti o poskytnutie dotácie deväťdesiat dní na jej vyplatenie.

Samotný príspevok sa skladá z troch hlavných častí. Tá prvá a zároveň najvyššia – až 5000 Eur – môže byť poskytnutá v prípade, že pri realizácií zateplenia uplatníte najvyššie možné tepelnoizolačné schopnosti jednotlivých konštrukcií domu. Druhú časť príspevku, ktorá je v tomto prípade tisíc Eur, môže byť vaša, pokiaľ dosiahnete čo najnižšiu možnú náročnosť vykurovania. No a posledná časť dotácie, 500-eurový príspevok, je zasa určený pre toho, kto si nechá vypracovať energetické hodnotenie domu a certifikát.

Takže nič vám nebráni v tom, aby aj vám štát pomohol týmito pomerne zaujímavými peniazmi k zlepšeniu vášho bývania. A pokiaľ ste zatepľovali ešte v minulom roku, nevadí. Dotácie totiž nezískajú len tí, ktorí zateplenie zrealizujú v tomto roku, ale spätne aj v roku 2015.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.