24.04.2024

Zásady ekologickej kancelárie

Slovo ekológia sa v poslednej dobe často skloňuje z dvoch hlavných príčin: tou prvou je to, že s obsahom tohto výrazu sa spájajú súčasné trendy a všetko ekologické je v súčasnosti „in“ a druhou príčinou je jednoducho fakt, že správať sa ekologicky a zodpovedne je dnes viac ako nutné. A platí to aj v kancelárskom segmente.

O výstavbe budov v rámci trvalo udržateľnej a ekologickej architektúry sme už na stránkach nášho magazínu písali. Vtedy nás však väčšmi zaujímalo to, čo treba pri výstavbe dodržať, aby projekt mohol získať jeden z medzinárodne uznávaných certifikátov osvedčujúcich jeho pozitívne dopady na životné prostredie. Ide napríklad o certifikát LEED, ktorý na Slovensku získali dva stavebné projekty – BBC 1 PLUS a Centrál. V tejto súvislosti však bude zaujímavé pozrieť sa na to, ako má taká ekologická kancelária vyzerať zvnútra.

Ekologicky myslieť

Kým sa pozrieme sa konkrétne zásady ekologickej kancelárie, povedzme si niečo o tých všeobecnejších. Medzi ne v prvom rade patrí ekologické myslenie a pocit zodpovednosti. Bez týchto atribútov vám zariaďovanie ekologickej kancelárie pôjde len veľmi ťažko. Potrebné je takisto dbať na to, aby pre vás jediným rozhodujúcim faktorom nákupu kancelárskych predmetov nebola len cena, ale aj ich dopad na životné prostredie. Napríklad obaly – kupujte len také, ktoré sa buď veľmi ľahko rozložia alebo sa dajú recyklovať. V ideálnom prípade sú dobré také obaly, ktoré môžete použiť viackrát. To platí prakticky pre všetky predmety v kancelárií, ktoré by sa mali dať použiť viackrát alebo majú dlhú životnosť. Rovnako by ste svoju kanceláriu mali vybaviť len predmetmi, ktoré sú označené značkou alebo certifikátom osvedčujúcich ich ekologické vlastnosti. Pokiaľ chcete do kancelárie kúpiť nejaké drevené predmety, uistite sa, či nepochádzajú z tropických pralesov, ale z lesov, v ktorých ťažba dreva prebieha ekologicky šetrným spôsobom.

Ekologicky konať

Bratislavské projekty s certifikátom LEED sme v úvode nespomenuli len tak náhodou. Ide totiž o prvú podmienku skutočne ekologickej kancelárie. Platí totiž zásada, že tá pravá „ekokancelária“ sa môže nachádzať len v pravej „ekobudove“. To by však najmä na Slovensku mohlo predstavovať seriózny problém, nakoľko sa ich na našom území až tak veľa nenachádza. Ďalším problémom pri zariaďovaní ekologickej kancelárie môže byť vyššia cena nákladov, pretože predmety pochádzajúce z trvalo udržateľnej výroby sú spravidla drahšie. A keďže väčšina slovenských podnikateľov chce svoje náklady obmedziť na čo najnutnejšie minimum, ekologické zmýšľanie sa môže dostať do konfliktu so zmýšľaním ekonomickým.

Aby sme však skutočne boli pri zásadách ekologickej kancelárie konkrétnejší, povedzme si napríklad o tom, aký papier je v tomo prípade ideálne používať. Bežný kancelársky papier obsahuje chlór, čo je látka, ktoré pomerne slušne zaťažuje životné prostredie. Preto by ste mali kupovať papier od takých spoločností, ktoré na výrobu papiera túto, prípadne iné chemicky nebezpečné a jedovaté látky nepoužívajú. No nech už máte hocijaký papier, nemali by ste ním plytvať a kopírovať či tlačiť len to, čo je naozaj nutné. Zároveň by ste svojich zamestnancov či kolegov mali naučiť zahadzovať použitý papier do kontajnerov alebo odpadových košov určených na recykláciu, ktoré by mali byť súčasťou každej ekologickej kancelárie.

Pokiaľ ide o elektronické zariadenia, v súčasnosti sú prakticky všetky označené energetickým štítkom. Po takých, ktoré majú inú inú triedu označenia, ako je A, ani nepozerajte. Len táto najvyššia trieda totiž zaručuje, že spotrebiče sú energeticky nenáročné a teda menej zaťažujú životné prostredie. Zároveň by ste mali dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad, medzi ktorými by malo byť úplné vypnutie všetkých spotrebičov po odchode z kancelárie, či už ide o počítače, monitory, fax alebo tlačiarne. V prípade tlačiarní by ste mali dbať o to, aby sa ich tonery dali viacnásobne recyklovať. Takisto nekupujte výrobky, napríklad obaly, ktoré sú vyrobené z ropy, ale dávajte prednosť iným alternatívam, medzi ktoré patria kancelárske predmety vyrobené z obnobviteľných zdrojov a materiálov. A to sa týka prakticky všetkého, či už ide o primárne kancelárske predmety, ako je papier, elektrospotrebiče, tonery, obaly a podobne, ale aj sekundárne, ako sú čistiace a hygienické prostriedky.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.