23.05.2024

Veže Alfa Tower o krok bližšie k realizácií

Projekt výstavby petržalských „mrakodrapov“ skrývajúci sa pod názvami Alfa Tower A a Alfa Tower B je o jeden krok bližšie k svojej realizácií. Ministerstvo životného prostredia mu totiž v posudku o vplyvoch projektu na životné prostredie dalo zelenú.

Zdroj: www.enviroportal.sk

Takmer mrakodrapy

V najľudnatejšej bratislavskej mestskej časti Petržalka by sa mala odohrať výstavba polyfunkčného projektu Alfa Tower. Ten prednedávnom prešiel povinným schvalovacím procesom, v ktorom sa určovali jeho prípadné negatívne vplyvy na životné prostredie vo všetkých jeho zložkách. Ministerstvo životného prostredia na základe odporúčaní a znaleckého posudku projekt schválilo a ten sa teda posunul o krok bližšie ku svojej realizácií. Vyrásť by mali pri dunajskom nábreží. Ich výška sa celkom dobre približuje k niečomu, čo zvykneme nazývať termínom mrakodrap. Samozrejme, nejde o Empire State Building, ale na naše pomery sa aj dvadsaťšesť poschodí môže zdať pomerne vysokým sústom. Tento počet podlaží by totiž isté dve spoločnosti chceli využiť v projekte s názvom Alfa Park. Keďže ide o dve budovy, sú tu aj dvaja investori a to spoločnosti s ručením obmedzeným: Inlogis V a Popper Capital. Prvému patrí budova číslo jedna a druhému objekt číslo dva.

Medzi dvomi mostami

Lokalita je pre tento projekt viac ako prajná – miesto jeho realizácie sa totiž má nachádzať medzi Starým mostom a pomerne nový mostom Apollo. Výška týchto objektov by mala dosahovať na slovenské pomery zaujímavých 101,5 metra, čím sa tieto stavby stanú jednými z najvyšších v celej Bratislave. Majú sa v nich nachádzať priestory nielen pre administratívu, ale aj gastro prevádzky či služby. Parkovacích miest by pre návštevníkov a ľudí pracujúcich v objektoch malo by približne 500. Výstavba sa podľa investičného plánu mala začať v júni roku 2015 a ukončená mala byť vo februári roku 2017. A koľko by mal projekt stáť? Malo by ísť o sumu okolo 90 miliónov Eur.

Také malé problémy v minulosti

Územie, na ktorom by nový Alfa Park mal vyrásť, sa už v minulosti stalo do istej miery kontroverznou lokalitou, pričom do celej kauzy bol svojím spôsobom zapletený aj bývalý bratislavský primátor Milan Ftáčnik. Ten bol totiž vzhľadom na tlak, ktorí naňho vyvinuli občianski aktivisti, miestni obyvatelia a dokonca aj prokuratúra, nútený zrušiť povolenie na výstavbu dočasnej betonárne. Tá na tomto mieste teda v súčasnosti nestojí, zaujímavé však iste bude sledovať, či podobný osud nepostihne aj projekt Alfa Park. Ten je ale v každom prípade ku svojej realizácií naozaj už o niečo bližšie.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.