18.04.2024

Veľké veci v Dunajskej Strede

Známy slovenský futbalový klub DAC Dunajská Streda si povedal dosť a rozhodol sa vybudovať špičkový tréningový komplex, ktorý by mal miestny tím posunúť ďaleko dopredu. Malo by ísť o projekt, ktorý na Slovensku zatiaľ nemá obdoby. A to nie je všetko.

Špičkové technológie

Účelom navrhovaného zámeru je vybudovať pri futbalovom klube FC DAC1904 v Dunajskej Strede špičkový tréningový komplex s dokonca až desiatimi futbalovými ihriskami, kondičnými plochami, bežeckými dráhami, dvojpodlažnou hlavnou budovou pre pobyt A-tímu a juniorských tímov s administratívnou centrálou klubu. Mladším ročníkom bude navyše slúžiť budova so šatňami s obojstrannou prekrytou tribúnou, pre najmladších bude slúžiť separátna budova obklopená so zeleňou a s vodnou plochou.

Investor, spoločnosť E.H.C.S. a.s., si však necháva otvorené dvierka v podobe rezervnej plochy, ktorá by v budúcnosti mala poslúžiť ako miesto pre vybudovanie špičkového výcvikového centra, čiže takzvaného „footbonaut“-u. O čo ide? Jedná sa o futbalový stroj, ktorý dokáže vystreľovať lopty rýchlosťou až 120 kilometrov za hodinu. Podobné výcvikové stroje využíva niektoré top európske futbalové kluby. Takýto „robot“ od hráčov vyžaduje, aby sa zamerali na malé, približne jeden meter veľké štvorčeky, pričom cieľom je v tomto prípade zlepšiť presnosť prihrávok. Footbonaut teda pomáha hráčom pri spracovaní lopty a prihrávaní. Lopty sú vystreľované z viacerých rôznych otvorov, pričom hráč je usmerňovaný prostredníctvom farebných signálov po obvode, do ktorých štvorcov má loptu prihrať.

Až desať ihrísk

Pilierom vybudovania tejto futbalovej akadémie je v tomto prípade nastaviť a zafixovať základnú štruktúru mládežníckych družstiev od mužstiev predprípravky, prípravky, mladších žiakov, starších žiakov, mladšieho dorastu, staršieho dorastu až po juniorský a áčkový tím. Na základe tejto štruktúry mužstiev boli rozdelené aj súbory plôch tréningových ihrísk so svojimi zázemiami, čiže veľkosti, umiestnenia, úroveň vybavenia a povrchov jednotlivých hracích plôch. Areál bude teda pozostávať z dvoch dvojitých trávnatých ihrísk, z troch menších trávnatých a jedného menšieho umelého ihriska s prípravou na prekrytie, z jedného pieskového ihriska pre tréning brankárov, jedného veľkého tréningového umelého ihriska a z dvoch licencovaných súťažných ihrísk, kde jedno bude s umelou a druhé s prírodnou trávou.

Čo to prinesie?

Podľa investora by projekt za približne pätnásť miliónov Eur mal mať niekoľko výrazných pozitív. Zrejme tým najdôležitejším by malo byť zvýšenie kvality nielen športového zariadenia, ale aj širšej lokality, ba celého regiónu. Určite môžeme povedať, že v rámci Slovenska by šlo o významný posun dopredu, nakoľko podobnou futbalovou akadémiou prakticky nedisponuje žiaden slovenský futbalový klub. Mohlo by teda ísť o pozitívny vzor aj pre zbytok futbalového Slovenska.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.