22.07.2024

V Sabinove vyrastie nové obchodné centrum

Sabinov je pomerne malé okresné mestečko v šarišskom regióne. Okrem toho, že sa tu v roku 1964 nakrúcal legendárny oscarový film Obchod na korze, sa môže pochváliť príjemnou atmosférou, niekoľkými pamiatkami a plánovanou výstavbou nového obchodného centra.

Zdroj: enviroportal.sk

Obchodov nie je veľa

Hoci je Sabinov okresným mestom, má len približne dvanásťtisíc obyvateľov. To znamená, že ani kúpne sila to nie je zvlášť výrazná. Odráža sa to aj na nedostatku kvalitných obchodov v meste – zo supermarketov sa tu nachádza iba Lidl či Kaufland. Práve pri druhom menovanom by malo v dohľadnom čase vyrásť nové obchodné centrum. To by podľa investora, spoločnosti Azor Kappa s.r.o., OC Sabinov, ako sa bude nazývať, zabezpečí predaj sortimentu priemyselného tovaru v špecializovaných maloobchodných jednotkách. „Navrhovaná činnosť bude slúžiť na rozšírenie a skvalitnenie obchodných služieb pre občanov a návštevníkov Sabinova, ktorých je v súčasnosti zatiaľ stále v meste nedostatok,“ uvádza investor vo svojom zámere. Orientačné náklady na realizáciu tohto projektu sú odhadnuté približne na 1,45 milióna Eur.

Sedem predajní

Obchodné centrum Sabinov bude po svojom dokončení vyzerať ako halová jednopodlažná stavba so siedmimi samostatne prístupnými prenajímateľnými obchodnými priestormi špecializovaných predajní. Nakoľko ide o objekt v tesnom susedstve hypermarketu Kaufland, prispeje k urbanisticko – architektonickému doriešeniu mestského priestoru s koncentráciou zariadení občianskeho vybavenia, ako sú obchody, reštauračné zariadenia či stredné školy vytvárajúceho významný urbanistický uzol pri vstupe do historickej časti mesta Sabinov.

Obchodné centrá rastú aj v šarišskej metropole

rá Metropolou Šariša je samozrejme Prešov a tak sa v súvislosti s hlavnou témou tohto článku pozrieme aj na novovzniknuté centrá práve v tomto meste. Momentálnou jednotkou je tu nákupné stredisko Eperia, ktoré spadá pod portfólio developerskej spoločnosti J&T Real Estate. Vybudované malo byť už pomerne dávno, pod iným názvom sa ho chystala zrealizovať iná spoločnosť, ktorá mala vydané aj platné stavebné povolenie. To bolo v minulosti dokonca niekoľkokrát predlžované a platí aj v súčasnosti. Do Prešova by Eperia mala priniesť na ploche približne 22 tisíc metrov štvorcových necelú stovku obchodov. Podľa medializovaných správ by nové centrum malo byť otvorené už túto jeseň. Pokiaľ ide o parkovacie miesta, tých by sa v rámci výstavby malo vybudovať šesťsto.

Investorom ďalšieho projektu tentokrát s názvom Obchodné centrum Forum je spoločnosť Multi Veste Slovakia 1 s.r.o. Nejde o úplne nový projekt, práve naopak, jeho počiatky môžeme nájsť niekde v roku 2007. Vtedy sa však nezrealizoval a tak prichádza dnes, pravda, v modifikovanej podobe. Nové obchodné centrum sa bude nachádzať na území, kde by sme dnes našli existujúci objekt obchodného domu Tesco, čiže bývalého prešovského Prioru.

 

autor: Andrea Kolesárová

Komentáre sú vypnuté.