18.04.2021

V Petržalke pribudne športová hala s bazénom

Slovensko trpí na nedostatok kvalitných športovísk a výnimkou nie je ani naše hlavné mesto. Preto sa vždy dobre počúvajú správy o tom, že by sa ich počet mal rozšíriť. Tentokrát by totiž mala v bratislavskej mestskej časti Petržalka vyrásť moderná športová hala, ktorej súčasťou bude aj plavecký bazén.

Zdroj: enviroportal.sk

Vedľa dvoch škôl

V Petržalke na Dudovej ulici sa nachádza istý pozemok s výmerou viac ako desaťtisíc metrov štvorcových, ktorý je súčasťou areálu dvoch škôl – Základnej školy a Obchodnej akadémie. A práve v juhovýchodnej časti tohto areálu by sa spomínaná športová hala mala postaviť. Investor, ktorým je bratislavská spoločnosť Demalia, s.r.o., by s výstavbou chcel začať už v druhom kvartáli roku 2014. Jej koniec je predbežne naplánovaný o dva roky neskôr. Predpokladá sa, že realizácia športovej haly by si mala vyžiadať približne 6,5 milióna eur.

Aj s bazénom

Nový športový stánok bude rozdelený na tri základné časti: na športovú, bazénovú a administratívnu. Prvá menovaná v sebe bude zahŕňať telocvičňu s rozmermi hádzanárskeho ihriska, v ktorej si svoje miesto nájde aj 450 divákov. Tento priestor bude možné rozdeliť na dve samostatné ihriská, ktoré poslúžia nielen nadšencom nielen basketbalu či volejbalu, ale aj florbalu či futsalu. Spomínané priestory sa budú nachádzať na druhom nadzemnom podlaží, pričom na prvom nadzemnom a prvom podzemnom bude športovcom, návštevníkom a zamestnancom k dispozícií 77 parkovacích miest v rámci parkovacej garáže. Ich počet sa rozšíri ešte o ďalších 45 miest, ktoré sa budú nachádzať vonku pred halou.

Prvé nadzemné podlažie bude patriť aj priestorom pre reštauračné zariadenie a kaviareň, fitnes či sociálne zázemie pre návštevníkov. Na druhom poschodí sa bude nachádzať športové zázemie, pričom tretie je vyhradené na administratívne priestory a štvrté bude slúžiť ako zázemie technické. Ako sme už spomenuli, investor plánuje do projektu športovej haly zahrnúť aj plavecký bazén. Ten sa bude nachádzať v takzvanej bazénovej hale v južnej časti objektu. Jeho dĺžka by pritom mala byť 25 metrov. Okrem neho sa tu však nájdu aj priestory pre welness a podobne.

Kvalitné športoviská nám chýbajú, Petržalka sa ale snaží

Ako jeden z dôvodov výstavby novej športovej haly s bazénom investor v zámere uvádza absenciu športových plôch a prvkov športového vyžitia v danom území. Tento fakt je skutočne neodškriepiteľný. O nápravu tohto stavu by sa však v prvom rade mal starať štát alebo samospráva ako garant športovej výchovy. Je preto trochu zarážajúce, že jeho úlohu na seba preberajú súkromní investori, ako tomu bola napríklad aj v prípade vybudovania plaveckého bazénu v rámci projektu Centrál.

O to viac potešiteľná a zaujímavá je správa o vybudovaní ďalšej plavárne na území Petržalky, ktorej výstavbu by chcela financovať miestna samospráva. Malo by ísť o prvú verejnú plaváreň v tejto mestskej časti s 25 metrovým bazénom s piatimi dráhami. Tento objekt, ktorý by mal vyrásť v oblasti Jiráskovej a Tupolevovej ulice, sa bude môcť pochváliť aj zážitkovým či detským bazénom. Či sa však projekt nakoniec podarí zrealizovať, nie je zatiaľ úplne isté, nakoľko sa už proti výstavbe rozbehla petičná akcia miestnych obyvateľov. Tí s výstavbou v danej lokalite nesúhlasia najmä z dôvodu katastrofálnej situácie s parkovaním.

 

autor: Andrej Jurica

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.