23.05.2024

V Košiciach vybudujú modernú futbalovú arénu

V poslednej dobe sa pomerne často na stránkach nášho magazínu obraciame smerom na východ, do našich krásnych Košíc. Nuž, niet sa čomu čudovať, táto východná metropola má čo ponúknuť nielen turistom, ale aj našim čitateľom. Ani tentokrát tomu nebude inak, no pre zmenu nás nebudú zaujímať projekty rezidenčné, ale komerčné, alebo lepšie povedané športové. Košice totiž aj v tejto oblasti idú urobiť veľký krok.

Zdroj: www.enviroportal.sk

Nielen pre Košice, ale aj pre celý východ

Ako sme už naznačili, Košice by sa už onedlho mali stať mestom s moderným futbalovým štadiónom, na ktorom bude možné odohrať zápasy tej najvyššej európskej úrovne. Podľa investora, ktorým je v tomto prípade akciová spoločnosť Košická Futbalová Aréna, nielen v samotných Košiciach, ale ani v rámci celého východného Slovenska sa nenachádza žiaden futbalový štadión, na ktorom by sa mohli odohrávať medzinárodné zápasy vyhovujúce kritériám UEFA. Vybudovaním futbalového štadióna v súlade s požiadavkami UEFA by sa v tomto meste mali vytvoriť podmienky pre futbalové, športové, prípadne aj kultúrne podujatia na medzinárodnej úrovni, od čoho si investor sľubuje podporu rozvoja mesta a Košického samosprávneho kraja následne v ďalších oblastiach, akými sú cestovný ruch, kultúra, podnikateľská sféra a tak ďalej.

Na mieste športového areálu

Nový košický futbalový stánok vyrastie na mieste, ktoré má so športom veľa spoločného. Ide totiž o územie, na ktorom sa už v minulosti nachádzali objekty spojené so športovým dianím. Reč je o všešportovom areáli, v rámci ktorého na danom území stojí športová hala Cassosport. Okolie je v súčasnej dobe nezastavané, využívané je ako odstavná plocha autobusov MHD či cvičisko pre autoškoly. Výstavba futbalového štadióna by v súvislosti s týmto územím malo priniesť aj jeho výraznú rekultiváciu, nakoľko na mnohých miestach je značne znečistené a plné odpadov rôzneho druhu.

Pre deväťtisíc divákov

Novovybudovaný štadión by mal priniesť nielen nový a vysokokvalitný areál, ale zároveň by mal do tribún pritiahnuť divákov. Tých sa sem totiž zmestí až deväťtisíc. Na slovenské pomery vyznie zaujímavo aj fakt, že hracia plocha štadióna bude vyhrievaná. Výstavba projektu by podľa predloženého zámeru mala odštartovať už v tomto roku a ukončená by mala byť o dva roky neskôr. Všešportový areál, na ktorom štadión vyrastie, má už najlepšie roky za sebou. Prvý zápas tu odohrali ešte v roku 1976, pričom niekoľkokrát hostil aj národné tímy Československa a Slovenska. Posledný zápas areál hostil v roku 2004. Treba ešte dodať, že tento štadión na svojich tribúnach dokázal hostiť až tridsaťtisíc divákov. Tí sa sem svojho času mohli prísť pozrieť na tímy ako Celtic Glasgow či Juventus Turín.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.