22.07.2024

V Ilave vyrastie obchodná zóna

Ilava už pomerne dlhý čas v podvedomí Slovákov figuruje ako sídlo väznice, no má samozrejme aj svoje pozitívne stránky a jednou z nich bude bezpochyby aj výstavba novej obchodnej zóny. Tá by do tohto mesta mala okrem zaujímavých objektov priniesť aj množstvo nových parkovacích miest.

Zdroj: www.enviroportal.sk

V Ilave? Prečo nie?

Ilava je skutočne malé mestečko, má len niečo vyše päťtisíc obyvateľov, na aj napriek tomu ide o sídlo okresu. V každom prípade práve tu sa rozhodla spoločnosť Idea Ilava s.r.o. z neďalekej Dubnice nad Váhom vybudovať obchodnú zónu, ktorá ponesie rovnomenný názov, čiže Obchodná zóna Idea. Tento projekt zahŕňa štyri novovybudované administratívno – obchodné budovy, autobusové nástupište, križovatku s cestou, samoobslužnú čerpaciu stanicu a parkoviská s celkovou kapacitou 271 parkovacích miest, ktoré sú určené aj pre blízku nemocnicu. Nové obchodná zóna sa bude nachádzať medzi už spomínanou nemocnicou a firmou Hannon systems.

Služby aj obchodné centrum

Aby sme tento projekt za predbežne vyčíslených 6,5 milióna Eur predstavili trochu bližšie, účelom výstavby je vybudovanie štyroch samostatne stojacich obchodných objektov, ktoré majú funkciu občianskej vybavenosti v kombinácii so službami a obchodným centrom s predajňou potravín. Dva z týchto objektov budú mať dve podlažia, jeden päť a štvrtá budova bude halovou stavbou v tvare písmena L. Pre miestnych obyvateľov a návštevníkov blízkej nemocnice má však táto výstavba aj ďalší pozitívny charakter a to prostredníctvom vybudovania novej autobudovej zastávky, ktorá nahradí v súčasnosti existujúce zastávky pred nemocnicou. Tento presun bude najmä pre chodcov prechádzajúcich cestu pri nemocnici znamenať podstatne bezpečnejší pohyb. S dopravou súvisia aj parkovacie miesta – tých nová obchodná zóna prinesie do Ilavy až v počte 271.

Nejde o nový nápad

O obchodnej zóne, respektíve obchodnom centre sa v Ilave hovorí už niekoľko rokov. Nejde teda o úplne nový nápad. Všetko to prakticky začalo pred rokmi, keď ilavská nemocnica predala dané pozemky v rámci zbavovania sa dlhov. Investor ich samozrejme rozumne využiť a tak vznikla koncepcia projektu a výstavby nových komerčne zameraných objektov. Nie všetci sa však boli z tejto výstavby nadšení. Ako vyplýva aj z medializovaných správ, niektorým obyvateľom Ilavy sa nepáčilo, že kvôli tejto výstavbe by z pozemku mala zmiznúť verejná zeleň. Navyše, pokiaľ ide o územný plán, táto lokalita aj v ňom bola definovaná ako verejná zeleň. Dnes je však už situácia iná. V priebehu času totiž došlo k zmene územného plánu a tak by výstavbe obchodnej zóny nemalo už nič brániť.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.