01.07.2022

V Gbeľanoch neďaleko Žiliny postavia „rezidenčnú všehochuť“

Gbeľany sa nachádzajú približne len niekoľko kilometrov od metropoly severného Slovenska Žiliny. Aj to je jeden z dôvodov, prečo na túto obec padol zrak investora, ktorý by na jej území chcel vybudovať nový rezidenčný projekt.

Zdroj: www.enviroportal.sk

Polyfunkcia aj byty

Obec sa nachádza v severovýchodnej časti Žilinskej kotliny, na južnom okraji Kysuckej vrchoviny, asi osem kilometrov východne od centra Žiliny. V tesnej blízkosti na západ by sme našli výrobný závod Kia Motors Slovakia a MOBIS. Práve tu by mal vyrásť zaujímavý rezidenčný projekt, ktorého účelom je podľa investičného zámeru vybudovať Park Residence. Ten by do Gbelian mal priniesť súbor polyfunkčných a bytových objektov. Ako uvádza investor, „Obec Gbeľany postupne buduje svoje centrum, ktoré nadväzuje na svoje historické korene. Nachádza sa v priestore medzi pôvodnými kaštieľmi a jeho dominantou je nový kostol. Je prirodzené doplniť toto územie parkovou úpravou a zeleňou, s polyfunkčnými a bytovými objektami – Park Residence.“ Súčasťou projektu bude aj hotel, drobné prevádzky obchodov a služieb a tiež hospic. Okolité prostredie bude tvoriť park s upravenou zeleňou a vodnými plochami.

Objektov bude viac

Pokiaľ ide o počet bytových jednotiek, tých sa v rámci projektu zrealizuje celkovo 120. Prvých 40 bytov sa bude nachádzať v prvom objekte, ktorý sa bude vyznačovať piatimi nadzemnými podlažiami. Okrem neho sa v rámci projektu vybudujú štyri ďalšie bytové domy, pričom každý z nich bude mať štyri poschodia a v každom sa budú nachádzať dve desiatky bytov. Tie sa však zrealizujú až v druhej fáze výstavby. Do prvej fázy patrí aj výstavba päťpodlažného hotela, kde budú mať hostia k dispozícií až 60 izieb či apartmánov. Súčasťou druhej etapy bude výstavba hospicu so štyridsiatimi izbami.

Aj v Žiline sa stavia

A to napríklad polyfunkčný komplex Rudiny II., za ktorým stojí spoločnosť Istrofinal a.s.. Tento projekt má v sebe zahŕňať byty a obchody. Pokiaľ ide o bytové jednotky, tie sa budú nachádzať v štyroch bytových domoch. Celkovo by ich malo byť približne deväťdesiat. Obchodné prevádzky zasa doplnia v súčasnej dobe už fungujúce obchody nachádzajúce sa v blízkosti, ako Tesco, Lidl, predajňa Trend, Herňa. Okrem bytov a obchodov tu však vyrastie aj park a to dokonca s fontánou. Podľa informácií uverejnených na oficiálnych stránkach projekt je však druhá etapa, ktorej súčasťou má byť obchodná zóna a jeden bytový dom, dočasne pozastavená.

 

autor: Andrea Kolesárová

Napíšte komentár

Musíte byť prihlásený aby ste mohli napísať komentár.